×

تور طبس پاییز 1401

تور طبس پاییز 1401
سفر به روستای شگفت انگیز طبس و طبیعت بی نظیر آن

شروع قیمت از : به زودی...
جاذبه های سفر :

تور طبس تا کویر حلوان کال جنی به همراه بازدید از کال جنی (دره جن ها)، معبد میترا، شنا در استخرهای طبیعی دره جن ها، روستای ازمیغان، نخلستان وحشی فشاه، باغ گلشن، روستای خرو، قلعه اسماعیلیه، آبگرم مرتضی علی، طاق شاه عباسی، دژ افسانه ای طبس، بازدید از روستای تاریخی اصفهک، بازدید از امتداد رمل های کویر حلوان، دریاچه نمک خور بیابانک.

تور طبس پاییز 1401

برنامه روزانه سفر

 • 1

  روز اول

  تهران را به مقصد طبس ترک خواهیم کرد

 • 2

  روز دوم

  پس از طی مسیر، و صرف صبحانه به سمت روستای خرو، قلعه اسماعیلیه،آبگرم معدنی مرتضی علی و طاق شاه عباسی حرکت می کنیم و سپس به سمت طبس می رویم.بعد از صرف ناهار برای بازدید از روستای تاریخی اصفهک،طبس را ترک گفته و خود را برای دیدن صحنه های زیبای بافت تاریخی، مزارع سبزیجات و نخلستان آماده می کنیم و شب به سوی اقامتگاه رفته و صرف شام روز اول را تمام می کنیم.


 • 3

  روز سوم

  صبح پس از صرف صبحانه به سمت دره شگفت انگیز جن ها (کال جنی) می رویم و به دیدن مناظر ناب و بی نظیر می پردازیم. آخرین سکانس کال جنی شنا در استخر طبیعی و حرکت در زیر کوه های عظیم است. سپس به سمت روستای توریستی ازمیغان حرکت می کنیم و پس از ناهار برای بازدید از بهشت پنهان کویر راهی سرزمین اسرار آمیز نخلستان وحشی فشاه می شویم و بعد از برپا کردن آتش و خوردن سیب زمینی آتشی به طبس بازمی گردیم و از باغ تاریخ گلشن بازدید می کنیم.


 • 4

  روز چهارم

  پس از صرف صبحانه به سمت کویر حلوان رفته و بر روی رمل های آن قدم می زنیم - سپس به سمت شهر خور حرکت کرده - در مسیر به طرف دریاچه نمک خور و بیابانک رفته و از این دریاچه ی زیبا دیدار و عکاسی کرده و به شهر خور می رسیم - ناهار صرف کرده - به سمت تهران حرکت می کنیم

لوازم مورد نیاز

 • چراغ قوه
 • داروهای شخصی
 • کرم ضد آفتاب
 • وسایل نظافت شخصی
 • کفش پیاده روی
 • فلاسک چای
 • یک دست لباس اضافه
 • قمقمه
 • کوله یکروزه
 • زیر انداز
 • لباس گرم
 • یک وعده غذای سبک قابل حمل در کوله
 • دفترچه بیمه
 • کوله چند روزه
 • کلاه و عینک آفتابی
 • لباس مناسب فصل
 • قاشق، چنگال و بشقاب

مدارک مورد نیاز

  1) کارت شناسایی

اطلاعات سفر

طبس

خیلی از ما وقتی صحبت از کویر و بیابان می شود، تصویری از یک مکان طبیعی بی آب و علف، خشک، گرمای طاقت فرسای هوا و پوشش گیاهی فقیر و یا بوته ها و خارهای خشک در ذهنمان نقش می بندد که تصور آنکه کسی در آنجا بتواند زندگی کند و در این شرایط دوام بیاورد، برایمان تعجب برانگیز و یا شاید سخت باشد! خب، تا اینجا باید گفت تصویری که از کویر و بیابان در ذهنمان شکل می گیرد، تصویر تقریبا درستی است. اما اگر به ما گفته شود که می توان در بیابان یا کویر هم مناطق سرسبز، حیات انسانی و جانوری و حتی نهر را هم دید، شاید به این راحتی ها باورمان نشود و یا فکر کنیم که دارند با ما شوخی می کنند و ما را دست انداخته اند! اما این موضوع حقیقت دارد. درست است، باور کردنش عجیب است، اما واقعیت دارد. یکی از این مناطقی که می تواند تصور شما را تغییر دهد یا شگفت زده تان کند، طبس است! بله طبس. طبس (تبس) وسیع‌ترین شهرستان ایران و شهری کویری در غرب خراسان جنوبی بوده که در میان کویرهای مرکزی ایران قرار گرفته است. طبس در نوع خودش، یکی از زیباترین و قدیمی ترین شهرهای کویری ایران است و می توان طبس را سرزمینی پر از شگفتی، تضاد، زیبایی و طبیعتی دوست داشتنی دانست. طبس یکی از آن آبادی های قدیمی متولد شده در دل کویر است که بر خلاف تصوری که از بسیاری از شهرهای کویری وجود داره، جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی متعددی را در دل خودش جای داده؛ درست مثل بارگاه امامزاده حسین‌بن موسی‌کاظم، برادر امام رضا(ع)، باغ گلشن، مزار شیخ ابونصر ایروانی، روستای ییلاقی ازمیغان، سد کریت با قدمتی در حدود ۸۰۰ سال، طاق مشهور به شاه‌عباس، چشمه‌های آب گرم در کنار معادن ذغال سنگ. اما مهمترین و معروف ترین نماد شهر طبس، پلیکان و درختان نخل خرمای طبس بوده که چشم اندازی زیبا در شهر به وجود آورده است. به همین دلیل، بناهای تاریخی، دشت های کویری و طبیعت متفاوت طبس و فرهنگ و آداب و رسوم غنی مردم آن باعث شده تا در سال های اخیر، طبس به یک مقصد گردشگری مناسب و جذاب برای گردشگران داخلی و حتی خارجی تبدیل بشه و معمولاً در نیمه دوم سال، که شرایط آب وهوایی مطبوع و دلپذیر است، بسیاری از گردشگران با تور طبس به این شهر هیجان انگیز و زیبا سفر کنند. اقلیم متفاوت طبس این امکان را به محصولات این شهر داده تا تنوعی زیادی داشته باشند. اگر به طبس سفر کنید، مطمئناً از دیدن شالیزارهای برنج زیر نخلهای سربه فلک کشیده شگفت زده خواهید شد! اما نکته جالبی که در مورد طبس وجود دارد این است که با وجود اینکه طبس یک شهر کویری و در میان دشت های کویری واقع شده، اما ارتفاع آن از سطح دریا حدود 690 متر است.

برای بسیاری از افرادی که به طبس سفر می کنند، این سوال پیش می آید که طبس آب و سرسبزی خود را از کجا به دست می آورد؟ خب برای پاسخ به این سوال اول از همه باید به سرمنشأ و منبع آب در طبس پرداخت. آب طبس از یک‌پارچه شدن چشمه‌های پرشماری تأمین می‌شود که از راه یک قنات به این شهر آورده می‌شوند و در جایی به نام «فره‌ونگ» از زیر زمین بیرون می‌آیند. نکته جالب اینکه آبی که در این مسیر جاری است، در راه خود از چندین شیب می گذرد و آسیاب های متعددی را به راه می اندازد. این آب پس از آبیاری زمین های کشاورزی و گذر از باغ گلشن (یکی از جاذبه های گردشگری طبس) به شهر راه پیدا می کند و از آن برای آبیاری باغ ها و فضای سبز شهر و همچنین پر کردن آب انبارها استفاده می شود. البته مانند سایر شهرها و روستاهای کویری، قنات ها نقش بسیار مهمی از گذشته در تأمین آب مورد نیاز طبس داشته اند.

در طبس، بسیاری از مردم، به صورت خودجوش محصولات مورد نیاز خود مانند میوه و سبزی را کشت و تهیه می کنند که علت این موضوع را می توان در فاصله زیاد طبس تا شهرهای دیگر و همچنین سختی مسیرهای کویری دانست. البته این موضوع در گذشته بیشتر نمود داشته و امروزه این مشکل تا حدود زیادی برطرف شده است. اما با این وجود هنوز هم بسیاری از مردم طبس محصولات مورد نیاز خودشان را کشت می کنند.

کال جنی

شاید تا به حال اسمی از گرند کانیون آمریکا شنیده باشید و بارها آرزو کردید که می توانستید آنجا باشید و از مناظر شگفت انگیز آن عکاسی کنید. اما چرا انقدر راه دور برویم وقتی در کشور خودمان، ایران، گرند کانیونی به اسم دره کال جنی داریم! دره ای زیبا و دیدنی در استان خراسان جنوبی و در شمال روستای طبس و در اطراف روستای ازمیغان که شاهکاری از آفریده های خداوند است. دره کال جنی، که در میان بومیان و مردم محلی به دره جن ها معروف است، دره ای قدیمی، شگفت انگیز با اشکالی زیبا و دیدنی است که در نتیجه سالها فرسایش پدید آمده اند. دره کال جنی، یکی از بهترین و ناشناخته ترین مکان های طبیعی ایران برای کسانی است که همیشه به دنبال سفرهای ماجراجویانه، رازآلود و هیجان انگیز هستند.

اما نام کال جنی از کجا آمده است؟ داستان نام کال جنی هم داستان جالبی است. واژه کال به دره ایجاد شده به وسیله سیلاب ها و جریان آب اطلاق می شود. اما قسمت دوم این نام، یعنی واژه جنی، ناشی از ترس ساکنان بومی و محلی این دره بوده است که آن را محل زندگی ارواح و جن ها می دانسته اند. به همین علت این پدیده شاهکار طبیعی و شگفت انگیز به عنوان کال جنی شناخته می شود. نقش و نگارهای روی دیواره‌های بلند به ما می‌گویند که این دره در طول هزاران سال و در اثر فرسایش و حضور سیلاب به وجود آمده است. شاید در روزگارانی رودخانه‌ای خروشان از اینجا گذر می‌کرده است.

قوانین و مقررات تور

* همراه داشتن مواد ضدعفونی کننده و ماسک در طول سفر الزامیست.

* در این سفر ظرفیت اتوبوس 32 نفره تخت خوابشو میباشد که بخاطر رعایت فاصله اجتماعی فقط 20 نفر مسافر ثبت نام میشوند.

* برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی می باشد. 

* خواهشمندیم با دقت کامل برنامه سفر، خدمات تور را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از دفتر امردادتور اطلاعات لازم را دریافت کنید.

* چیدمان صندلی همسفران در وسیله نقلیه، بر اساس زمان ثبت‌نام و تعداد افراد هر گروه انجام می شود.

* اتاق های دو، سه و چهار نفره در اقامت هتلی در صورت محرمیت امکان پذیر میباشد، اما در خانه های محلی و اقامتگاه های بومگردی بستگی به ترکیب نفرات تور دارد در صورت امکان امردادتور تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با همسفران عزیز همکاری لازم را انجام دهد در غیر اینصورت امردادتور هیچ تعهدی بابت فراهم کردن اتاق اختصاصی را نخواهد داشت.


نظرات

ثبت نظر