اصفهان از آن شهرهای همه چیز تمام است که بازدید ازتمام جاذبه‌های دیدنی آن قطعا به یک روز ختم نمی‌شود. این شهر زیبا که به عننوان سومین شهر بزرگ ایران پس از تهران و مشهد قرار دارد در سال 2015 به همراه رشت به عنوان شهرهای خلاق ایران زیر نظر یونسکو قرار گرفتند. آژانس مسافرتی امرداد قصد دارد در یک سفر یک روزه فشرده شما را با 10 اثر تاریخی-باستانی این شهر که به نصف جهان شهرت دارد، بیشتر آشنا کند. بنابراین در مقاله « راهنمای سفر یک روزه به اصفهان» با ما همراه باشید تا اطلاعات کوتاه و مختصری از اماکنی که در این سفر یک روزه به دیدار آن‌ها خواهید رفت، کسب کنید.

اطلاعات مختصر از 10 جاذبه دیدنی سفر یک روزه به اصفهان

  1. عالی قاپو

عالی قاپو بلندترین بنای عهد صفوی، کاخی زیبا در شش طبقه به ارتفاع 48 متر است که در زمان شاه عباس اول ساخته شده است. این عمارت یکی از مهم‌ترین شاهکارهای معماری اوائل قرن یازدهم هجری بوده و شهرتی عالم‌گیر دارد. یکی از ویژگی‌های این عمارت 6 طبقه زیبا، طبقه‌ی سوم عمارت عالی قاپو است که یک ایوان بزرگ با 18 ستون بلند و رفیع و یک حوض زیبای مرمرین در وسط آن دارد. آنچه عالی قاپو را به عنوان یک کاخ بسیار زیبا در جهان مشهور کرده، گچبری‌های تالار در طبقه‌ی آخر است که توسط هنرمند مشهور عصر صفوی رضا عباسی انجام شده، این تالار به اتاق موسیقی یا اتاق صوت نیز شهرت دارد. یکی از اماکن بسیار زیبا که در سفر یک روزه به اصفهان به بازدید از آن می‌روید، کاخ عالی قاپو است.

  1. کاخ چهلستون

کاخ چهلستون، یکی دیگر از دیدنی های سفر یک روزه به اصفهان است که وسعتی برابر با 67000 متر مربع دارد. این بنا در دوره ساه عباس اول ساخته شد و در دورات سلطنت شاه عباس دوم کوشک قسمت میانی کاخ چهلستون تکمیل شد و مرمت هایی نیز در آن انجام گرفت. این مرمت‌ها شامل: تالار آیینه، تالار 20 ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آیینه و ایوان‌های طرفین سالن پاشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار است. علت نام‌گذاری چهلستون، انعکاس سایه بیست ستون استوار این کاخ بر استخری است که در مجاور آن قرار دارد. البته عدد چهل  در ادبیات فارسی یک عدد نشان تعدد و کثرت نیز هست.

  1. مسجد امام

مسجد امام اصفهان که به نام‌های مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز شهرت دارد یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری سفر یک روزه به اصفهان است. این مسجد، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان بوده و به دستور شاه عباس بزرگ ساخته شد. هدف از احداث این بنا، یادبودی از بیست و چهارمین سال سلطنت شاه عباس و گرامی داشت از جد شاه عباس، شاه طهماسب صفوی بوده‌است. این بنا در تاریخ 15 دی 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت ملی رسید علاوه‌براین این مسجد در کنار میدان نقش جهان به عنوان یکی از آثار میراث جهانی در یونسکو ثبت جهانی شد.

  1. مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف ‌الله یکی از زیباترین مساجد شهر اصفهان است که در مقابل عمارت عالی‌قاپو واقع شده‌ و ساخت آن 18 سال به طول انجامید. این جاذبه دیدنی که در سفر یک روزه به بازدید از آن می‌روید، دارای گنبدی مدور با شهرتی جهانی است. این گنبد مدور با نقش و نگارهای بی‌نهایت زیبا ساخته شده و در زمان‌های مختلف روز تغییر رنگ می‌دهد، به طور مثال در صبح‌ها خاکی رنگ، در ظهر صورتی و در غروب خاکستری رنگ خواهد بود. ارتفاع این گنبد از سطح زمین ۳۲ متر است.

  1. بازار قیصریه

در سفر یک روزه به اصفهان به بازار قیصریه یکی دیگر از آثار دیدنی ساخته شده در دوره‌ی صفویه می‌روید. این اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، در گذشته به صورت سه طبقه ساخته‌شده بود که طبقه سوم آن در گذر زمان از بین رفته است. بازار قیصریه یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای این شهر و به جرأت می‌توان آن را یکی از زیباترین بازارها دانست. این بازار که به بازار سلطانی هم شهرت دارد در سردرش ناقوس دیرهرمز و ساعت موجود در قلعه پرتقالی‌ها نصب شده است. داستان از این قرار است که پس از پیروزی صفویه بر پرتقالی‌ها و باز پس گیری جزیره هرمز، ناقوس دیرهرمز و ساعت موجود در قلعه پرتقالی‌ها از این جزیره به اصفهان آورده شد و بر بالای سردر بازار قیصریه نصب شد.

  1. کلیسای وانک

از دیگر جاذبه‌های دیدنی این شهر زیبا که در سفر یک روزه به دیدار آن می‌روید، کلیسای وانک است که در زمان شاه عباس دوم در محله جلفا ساخته شد، کلیسای وانک بود. در بالای در ورودی کلیسای وانک یک برج ناقوس سه طبقه‌ و در طبقه‌ی دوم آن یک ساعت ۳۰۰ کیلوگرمی قرار دارد. از دیگر ویژگی‌های این کلیسا، گنبد آن است. گنبد کلیساها معمولاً به صورت مخروطی ساخته می‌شوند. اما کلیسای وانک گنبدی گرد و شبیه مساجد ایرانی دارد. مصالحی که برای ساخت این کلیسا استفاده شده نیز با سایر کلیساها متفاوت بوده و از خشت خام استفاده شده‌است. در حالیکه سایر کلیسا از سنگ ساخته شده‌اند.

  1. منار جنبان

منارجنبان بکی دیگر از آثار مشهور ایرانی است که در سفر یک روزه به اصفهان به بازدید از آن خواهید رفت. این بنا که در دوره ایلخانی و اواخر پادشاهی اولجایتو ساخته شده دارای مناره‌هایی به ارتفاع 7.5 متر است و مساحتی حدود 146 مترمربع دارد. لرزش منارها و کل بنا مهم‌ترین ویژگی این بنای تاریخی و دلیل شهرت آن است.

  1. آتشگاه

آتشگاه یکی از 3 اثر برجای مانده از دوره ساسانی و یکی از بزرگ‌ترین یادگارهای معماری و فرهنگ ایران باستان است که در 8 کیلومتری شهر در خیابان آتشگاه و جنوب خمینی شهر قرار دارد. این بنا از نظر بسیاری از مورخان، سومین اثر بزرگ و وسیع برجای مانده از دوران باستان است که دیوارهای خشتی آن از ترکیب خاک رس و آب ساخته شده و به صورت قالب‌های دایره‌ای شکل قرار دارند. آتشگاه ساسانیان در سال 1330 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

  1. پل خواجو

پل خواجو، یکی از زیباترین پل‌های جهان در دوره‌ی صفویه در زمان شاه عباس دوم بر روی پل حسن بیگ ساخته‌شد. زمان ساخت این پل به سال 1060 هجری قمری بر می‌گردد. این پل 16 دریچه تخلیه آب دارد و در بدنه‌اش شیارها و کشوهایی وجود دارد که می‌تواند حرکت کرده و به بالا و پایین می‌رود. این حرکت کشویی میزان آبی که جاری می‌شود را کنترل و تنظیم می‌کند. از طرفی دیگر در جمع شدن آب در پشت کشوها نیز بسیار موثر است. در قسمت میانی پل بابا رکن الدین، ساختمان مخصوصی به‌نام بیگلربیگی قرار دارد که شاه و خانواده‌ی سلطنتی در آن برای تماشای قایق‌سواران و.. به صورت موقت استفاده می‌کردند. پل خواجو اصفهان، در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰، به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

  • سی و سه پل

سی‌و سه‌پل یکی از شاهکارهای معماری ایرانی به طول 295 متر و عرض 14 متر با 33 دهانه توسط استاد حسین بنا ساخته شد. این معمار بی‌نظیر، پدر سازنده‌ی مسجد شیخ لطف الله بود و در سال 1008 هجری قمری ساخت سی وسه پل را  آغاز کرد، سه سال بعد در تاریخ 1011 هجری قمری، تحت نظارت الله ‌وردی‌ خان اوندیلادزه گرجی، ساخت این پل تکمیل شد. عده‌ای می‌گویند حتی هزینه ساخت این پل نیز توسط الله ‌وردی‌ خان اوندیلادزه گرجی پرداخت شده‌است. حسین بنا این مرد هنرمند، برای ساخت طولانی‌ترین پل روی زاینده‌رود، از مصالح پایه و فونداسیونی استفاده کرد که استحکام‌شان تنها در رطوبت امکان‌پذیر است و خشکی ادامه‌دار رودخانه در درازمدّت برای پل خطر آفرین خواهد بود.