دوست دارید که در سفری کوتاه و 4 ساعته به سرزمین رنگ‌ها سفر کنید؟ جنگل انجیلی در فاصله کوتاهی از تهران در جاده سوادکوه میزبان فضای بهشتی و رویایی از رنگ‌هاست و شما را در 4 فصل سال به تماشای خود دعوت می‌کند. این فضای هفت رنگ و بیکران، یک فضای بسیار مناسب برای جنگل‌پیمایی، گشت و گذار و عکاسی است. در مسیر جنگل انجیلی و آبشار ولیلا شما خستگی‌های زندگی روزمره زندگی در شهرهای صنعتی را از تن به در می‌کنید. این مقصد رویایی محل مناسبی برای برگزاری تورهای یک روزه است که آژانس مسافرتی امرداد نیز برگزار می‌کند.

در این نوشتار کوتاه و مختصر، وبلاگ امرداد قصد دارد تا شما را با ویژگی‌های منطقه، بهترین زمان سفر، محل اقامت شبانه، مسیر دسترسی و ... خلاصه هرآنچه که در یک سفر یک روزه به این منطقه نیاز است، تحت عنوان  «راهنمای سفر یک روزه جنگل انجیلی و آبشار ولیلا» آشنا کند. پس با ما همراه باشید تا از سیر تا پیاز در مورد این منطقه اطلاعات مفید کسب کنید.

چه ویژگی‌های روستای ولیلا و جنگل انجیلی دارد؟

روستای ولیلا در منطقه زیرآب از توابع شهر سوادکوه در استان مازندران قرار دارد. این منطقه دیدنی، آرام و دنج یک مقصد مناسب برای طبیعت گردانی است که قصد اقامت کوتاه 1 تا 2 روزه در این منطقه را دارند. برای رسیدن به آبشار ولیلا باید از میان جنگل‌های افسونگر انجیلی بگذرید. در مسیر جنگل‌پیمایی شاهد بازی رنگ‌ها در هر فصل سال در جنگل‌های انجیلی هستید.

ویژگی بارز درختان انجیلی که همه را مبهوت زیبایی خودش می‌کنند، طیف گسترده رنگ برگ‌های آنهاست که در بهار بنفش متمایل به قرمز، تابستان سبز تیره و درخشان و پاییز زرد متمایل به قرمز هستند. علاوه براین درختان انجیلی، درختانی راست قامت هستند که گاها ارتفاع‌شان به 25 متر نیز می‌رسد. این درختان به علت داشتن تنه بسیار محکم، قرمز، صاف و صیقلی در جهان به درختان آهن شهرت دارند. شمال ایران به درختان انجیلی، دمیرآغاجی یعنی درختان آهن می‌گویند. زیبایی جنگل انجیلی به قدری است که هر بازدیدکننده‌ای را مجذوب و مسحور خود می‌کند. بنابراین در سفر یک روزه به این منطقه، دوربین عکاسی خود را بردارید تا لحظات ناب این سفر دوست داشتنی را در خاطره‌ها ثبت کنید.

همچنان که حدود 2 تا 3 ساعت در دل جنگل انجیلی جنگل نوردی کردید، صدای آبشار ولیلا را به تدریج می‌شنوید که با هر قدم شما این صدا نزدیک‌تر و بیشتر می‌شود. آبشار ولیلا ، آبشاری 25 متری است که ارتفاع چندانی ندارد. اما مسیر رسیدن به آن به دلیل شیب تندش کمی سخت بوده و پیمایش آن آسان نیست. بنابراین اگر به جنگل‌های انجیلی سفر کردید، حتما از کفش کوهنوردی و مناسب استفاده کنید. در فصل‌های گرم سال سفر به جنگل انجیلی و آبشار ولیلا این فرصت را به شما می‌دهد تا در دل این آبشار نه چندان مرتفع تنی به آب بزنید و روح و جان خود را شاداب و تازه کنید.

چطور می‌توان به جنگل انجیلی و آبشار ولیلا رفت؟ مسیر دسترسی آن‌ها چگونه است؟

برای سفر به جنگل‌های انجیلی و آبشار ولیلا، همانطور که گفته شد باید از مسیر جاده فیروزکوه به سمت سوادکوه و سپس زیرآب بروید. پس از رسیدن به زیرآب، باید مسیرتان را به سمت روستای «اتو» ادامه دهید تا به یک دو راهی خاکی برسید. مسیر سمت چپ دوراهی را ادامه دهید تا به روستای ولیلا برسید. در روستای ولیلا به سراغ مسجد روستا بروید و از آنجا مسیر خاکی روستای«سوخته سرا»، و جنگل‌های انجیلی مشخص است.

چه موقع به جنگل‌های انجیلی و آبشار ولیلا باید سفر کرد؟

بازدید از این منطقه در هر فصل سال همانطور که گفته شد لطف و صفای خودش را دارد. اما بهترین زمان سفر به جنگل‌های انجیلی و آبشار ولیلا از اردیبهشت ماه تا اواخر پاییز خواهد بود. در بهار درختان این منطقه برگ‌هایی به رنگ بنفش متمایل به قرمز دارند. با فرا رسیدن تابستان برگ‌ها به رنگ سبز تیره و درخشان تغییر رنگ می‌دهند پاییز پادشاه فصل‌ها در جنگل‌های انجیلی بازی رنگ‌هایش را به رخ شما می‌کشد. برگ‌ها از رنگ سبز به تدریج به رنگ‌های زرد پررنگ، نارنجی، صورتی، قرمز و قهوه‌ای روشن تغییر می‌کنند و شما را به تماشای 7 رنگ زیبا در جنگل‌های هیرکانی دعوت می‌کنند.

در حین پیمایش در میان درختان انجیلی شما اغلب با منظره‌ای از درختان روبرو می‌شوید که از تنه به یکدیگر پیوسته‌اند، در عین حال که درختانی مستقل و جدا هستند. این منظره، تصویری زیبا از این جنگل در برابر چشمان شما هویدا می‌کند. لازم است در همین جا به این نکته اشاره کنیم که این ویژگی از قابلیت‌های درختان انجیلی است که وقتی در یک منطقه به تعداد زیاد هستند، همپوشانی بسیار خوبی با یکدیگر دارند و می‌توانند از تنه به هم متصل شوند. همانطور که گفته شد، در عین حال که هرکدام درختی مستقل و جدا هستند. در کنار این درختان بوته‌های سرخس در این منطقه نیز به زیبایی خودنمایی می‌کنند و سرسبزی این فضا را بیشتر می‌کنند.

آیا امکان اقامت در جنگل‌های انجیلی و آبشار ولیلا وجود دارد؟

سفر به جنگل انجیلی و آبشار ولیلا را می‌توان به صورت یک سفر یک روزه برنامه‌ریزی کرد. اما چنانچه شما قصد دارید که یک شب اقامت در منطقه داشته باشید، این امکان وجود دارد. می‌توانید در روستای ولیلا و جمشیدآباد که در 3 کیلومتری شهر زیرآب وجود دارد، اقامت کنید. علاوه براین اگر علاقه‌مند به کمپ کردن در طبیعت هستید، نیز می‌توانید شبی را در کنار آتش و دوستانتان در جنگل‌های انجیلی مهمان باشید و لذت سفر طبیعت‌گردی را تکمیل کنید.