استان مازندران یکی از پربازدیدترین استان‌های کشور است که جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری بی‌شماری دارد. بازدید از جاده‌ی زیبای چالوس و ارتفاعات کندوان، سیاه بیشه و کنار دریا، بخشی از جاذبه‌های این استان سرسبز و زیباست. اگر به دنبال تماشای مناطق بکر طبیعت هستید، باز هم استان مازندران گزینه‌ی مناسبی است. این بار وبلاگ امرداد قصد دارد در مقاله‌ای کوتاه اما جامع به سراغ آبشار ترز برود. این آبشار زیبا که در نزدیکی شهر سوادکوه قرار دارد، مقصد بسیار مناسبی برای سفرهای یک روزه است که می‌توان با ماشین شخصی و یا آژانس‌های مسافرتی همچون امرداد به بازدید از آن رفت. با ما همراه باشید تا در این مقاله به عنوان « راهنمای سفر یک روزه آبشار ترز» از ویژگی‌های این سفر با درجه سختی 2 از 6 با شما صحبت کنیم و اطلاعات کامل اما مختصری را در اختیارتان قرار دهیم.

در مورد جنگل ترز چه می‌دانید؟

همانطور که گفته شد، استان مازندران جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد. یکی از این جاذبه‌های بی‌شمار، آبشار ترز است که در سوادکوه شمالی و در دهستان لفور قرار دارد. آبشار ترز در جنگل‌های هیرکانی منطقه لفور قرار دارد. همان‌طور که می‌دانید، جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. عمر این جنگل‌ها بین 25 تا 50 میلیون تخمین زده شده و عده‌ای بر این اعتقادند که جنگل‌های هیرکانی همزمان با عصر دایناسورها به وجود آمده‌اند و به عنوان یک اثر ماندگار و زنده از دوران ژوراسیک تا به امروز باقی ماندند.

جنگل ترز تا چند سال پیش برای مردم عامه ناشناخته بود و تنها مردم منطقه‌ی لفور و شیرگاه و قائم شهر آن را می‌شناختند و از این جنگل برای رفت و آمد استفاده می‌کردند. حتی در برخی از منابع آمده که در گذشته از مسیر مالروی جنگل ترز به عنوان مسیر زمستانی جاده ابریشم استفاده می‌کردند.

جنگل ترز یک جنگل رمزآلود و اسرارآمیز است. به گونه ای که مسیرهای زیرزمینی، غارها و تونل‌هایی در این جنگل وجود دارد که تنها برخی از دامداران و افراد قدیمی از آن خبر دارند. حتی داستانی در این رابطه است که می‌گوید مازیار رهبر قیام‌کنندگان بر علیه اعراب، لفور را به عنوان پایتخت انتخاب کرده بود. چون جنگل ترز به مانند دژی محکم و رمزآلود او و لشکریانش را از دست دشمنان محفوظ نگه می‌داشت.

آبشار ترز چه ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد دارد؟

آبشار ترز یکی از زیباترین مقصدهای طبیعت‌گردی و جنگل‌پیمایی است که در نزدیک روستای «قرآن تالار» قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار 18 متری که در دسته آبشارهای آهکی قرار دارد باید حدود 30 دقیقه پیاده‌روی در شیب ملایم داشته باشید. پس از پیمایش نیم ساعته در میان درختان راش، انجیلی، ازگیل، ممرز و..  گذر از پل چوبی هیجان‌انگیز در کنار صدای آوازخوانی پرندگان و صدای زیبای آبشار تحربه‌ای لذت بخش خواهد بود که تا مدت‌ها در ذهن شما باقی خواهد ماند. در نهایت پس از نیم ساعت پیاده‌روی این سفر ماجراجویانه به پایان می‌رسد و شما در کنار صدای ریزش آبشار ترز و صدای پرندگان، در دل جنگل استراحت خواهید کرد. همانطور که گفته شد، آبشار ترز آبشاری آهکی است که در قسمت پایین آن، غاری آهکی وجود دارد که زیبایی این آبشار را دوچندان کرده‌است. تأمین آب آبشار ترز از ارتفاعات منطقه انجام می‌شود و در نهایت به رودخانه بابل می‌پیوندد.

بهترین زمان سفر به آبشار ترز چه موقع است؟

بازدید از آبشار ترز، محدودیت خاصی ندارد و در چهار فصل سال می‌توان به تماشای این منطقه رفت. فصل بهار طبیعت همیشه زیبا و روح نواز است، مخصوصا که پونه‌های کوهی در مسیر جنگل فراوان دیده شده و شما را از بوی‌شان سرمست خواهند کرد. اما اگر قصد آب‌تنی در این آبشار را دارید، بهتر است که در فصول گرم سال در میانه تابستان به این منطقه سفر کنید. بازدید از آبشار ترز در پاییز، در کنار درختان رنگارنگ منطقه فضایی بی‌بدیل خواهد بود که از دیدن چندباره‌اش نیز سیر نخواهید شد.

در سفر به آبشار ترز به چه لوازمی نیاز خواهید داشت؟

جنگل و آبشار ترز در روزهای بارانی منطقه‌ای بسیار لغزنده است. بنابراین سعی کنید در روزهای بارانی به منطقه سفر نکنید. اما چنانچه در این روزها به جنگل و آبشار ترز سفر کردید بهتر است که تجهیزات لازم همچون کفش کوه‌پیمایی، لباس گرم، پانجو و ... همراه داشته باشید. بهتر است صبح زود راهی سفر به منطقه شوید چون فاصله آبشار ترز از تهران حدود 230 کیلومتر بوده بنابراین فاصله زیادی نیست و می‌توان زودتر به منطقه رسید و از پیمایش مسیر بیشتر لذت برد. چنانچه قصد دارید که شب را در دل جنگل کمپ کنید، این امکان وجود دارد. اما حتما تمامی لوازم مورد نیاز همچون چادر مسافرتی، کیسه خواب، پتو مسافرتی، چراغ قوه، آب و غذا و ... همراه داشته باشید.

وبلاگ امرداد سعی دارد در این مقاله، اطلاعات لازم در مورد سفر به آبشار ترز را در اختیار شما قرار دهد. چنانچه خودروی شخصی ندارید و یا از سفرهای گروهی بیشتر لذت می‌برید، تور یک روزه ترز آژانس مسافرتی امرداد، در خدمت شماست تا در این سفر نه چندان سخت با اتوبوس VIP، یک وعده صبحانه و یک میان وعده میزبان شما باشد.