تا حالا در مورد نخستین روستای موزه جهان چیزی شنیده‌اید؟ می‌دانید روستای میخ ساز کجاست؟ وبلاگ امرداد، این بار قصد دارد که با مقاله‌ای با عنوان «راهنمای سفر یک روزه کندلوس» شما را با روستای 4هزار ساله کندلوس آشنا کند. بنابراین با ما همراه باشید تا در یک نوشتار کوتاه اما کامل در مورد ویژگی‌های روستا، مسیر دسترسی، جاذبه‌های گردشگری و نحوه اقامت و ... روستای کندلوس با یکدیگر صحبت کنیم. پس همچنان با وبلاگ امرداد همراه باشید.

از ویژگی‌های روستای کندلوس چه می‌دانید؟

تصور کنید در روستایی قدم می‌زنید که قدمتی 4 هزار ساله دارد. این روستا با بافت قدیمی و سنتی‌اش یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان مازندران است که در دامنه کوه البرز در دره‌ای به نام زانوس در نزدیکی منطقه کجور نوشهر قرار دارد. دره‌ی زانوس به دلیل چشمه‌سارهای فراوان، گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع یکی از مناطق بسیا زیبا و دیدنی روستای کندلوس است که شما را جادوی سرسبزی و طراوت خودش می‌کند. در کنار طبیعت بی‌نظیر روستای کندلوس، معماری و بافت روستا نیز بسیار جالب و دیدنی است. خانه‌های قدیمی با سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک، دیوارهای کاهگلی و کوچه‌های سنگ فرش اما فوق العاده تمیز، چشمه‌های معدنی و نهرهای جاری همگی نمایی کلی اما خاطره انگیز از این روستاست که هر گردشگری را مشتاق بازدید مجدد از این روستای کهن و قدیمی می‌کند.

یکی دیگر از خصوصیات این روستا در کنار فرهنگ و غنای آن که به دوران ماقبل تاریخ بر می‌گردد، پاکیزگی ، نظافت و بهداشت این روستاست. در هر قسمت از روستا که وارد شوید، سطل زباله وجود دارد و خود روستاییان نیز به نظافت و پاکیزگی روستایشان بسیار اهمیت می‌دهند.

چرا روستای کندلوس به لقب میخ‌ساز شهرت دارد؟

همانطور که اشاره شد، روستای کندلوس قدمتی چندین هزارساله دارد و یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های انسانی است در این روستا شما نشانه‌هایی همچون قبرستان‌های زرتشتی و مانوی، ظروف و اشیا تاریخی و ... از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران پس از اسلام مشاهده می‌کنید. روستای کندلوس القاب متفاوت و زیادی دارد اما لقب میخ‌ساز آن از همه مشهورتر است. دلیل آن هم این گونه حکایت می‌شود که روزی ناصرالدین شاه قاجار در حین عبور از منطقه، عده‌ای کولی شاغل به فلزکاری را می‌‌بیند و به آن‌ها میخ‌ساز می‌گوید. از آن هنگام نام این روستا را میخ‌ساز نامیدند.

روستای کندلوس چه جاذبه‌های گردشگری دارد؟

زیبایی‌های روستای کندلوس تنها به طبیعت زیبا و سرسبز آن محدود نمی‌شود، احداث موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی، سبب شده تا این روستا از سایر روستاهای منطقه متمایز شود و همین مسئله نیز سبب شده تا روستای کندلوس به یکی از مکان‌های دیدنی استان مازندران تبدیل شود.

  • موزه مردم شناسی

اگر اهل موزه‌‌گردی هستید، در کندلوس اولین موزه روستایی جهان تحت عنوان موزه مردم‌شناسی کندلوس را می‌توانید از نزدیک تماشا کنید و با تاریخ و فرهنگ این منطقه بیشتر آشنا شوید. این موزه در ساختمانی دوطبقه با 400 متر زیربنا احداث شده‌است. در موزه مردم‌شناسی کندلوس شما شاهد مجموعه‌ای از اشیا مختلف همچون بافته‌ها، پوشاک و زینت‌آلات روستایی، مجسمه‌ها، نقاشی‌های سنتی و قهوه‌خانه‌ای، ظروف و ابزارآلات فلزی و چوبی و اشیاء و ظروف سفالی، چینی آلات، وسایل روستایی از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه هستید. اسناد و کتب خطی، نسخ خطی، کلام‌الله مجید، دیوان اشعار و عقدنامه‌ها و فرامین مختلف هم بخش دیگیری از آثار تاریخی به جا مانده در این موزه هستند. این موزه توسط دکتر علی اصغر جهانگیری در طی 6 سال احداث شد.

  • موزه گیاهان دارویی

موزه گیاهان دارویی در سال 1365 با 250  گونه گیاه ژنتیک در باغی تحت عنوان باغ بوتانیک موزه به مساحت ده هکتار ساخته شد. هدف از احداث این موزه، کشت، پرورش، تولید و بسته بندی گیاهان دارویی و معطر و تولید اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی باکیفیت و صادر آن به کشورهای مختلف است.

  • آبشار کندلوس

در فاصله 5 کیلومتری از روستای کندلوس آبشار زیبایی به ارتفاع 10 متر  وجود دارد که توسط جنگلی محصور شده‌است. آب این آبشار از دماغه به صورت قطرات به پایین می‌ریزد و منظره‌ی زیبایی را در برابر چشمان شما مهیا می‌سازد، برای رسیدن به این آبشار باید حدود یک ساعت پیاده‌روی کنید.

  • دیو چشمه

دیو چشمه بزرگ‌ترین چشمه آب معدنی سرد منطقه است که در نزدیکی روستا قرار دارد. آب این چشمه بسیار گواراست. البته این چشمه تنها چشمه معدنی منطقه نیست، اما مشهورترین آنهاست.

  • حمام کندلوس

در روستای کندلوس حمامی باقیمانده از دوره قاجار وجود دارد که از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند است و در بازدید از روستای کندلوس حتما سری به آن بزنید.

  • دریاچه خضر نبی

این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه‌هاست که در 30 کیلومتری روستا قرار دارد و برای اهالی روستا بسیار مقدس است. زیرا اعتقاد دارند که این دریاچه محل گذر خضر نبی بوده‌است و بر همین اساس هم این نام بر آن نهاده‌اند. اگر به این منطقه سفر کردید، حتما به تماشای این بهشت گمشده بروید.

بهترین زمان سفر به کندلوس چه موقع است؟

سفر به روستای کندلوس در هر فصل سال دیدنی است اما از آنجا که این روستا در منطقه کوهستانی قرار دارد و یکی از ییلاقات منطقه محسوب می‌شود در فصول سرد سال همچون اواخر پاییز و زمستان سفر به این منطقه سخت و دشوار خواهد بود. بهترین زمان سفر به کندلوس، بهار و تابستان تا اوایل پاییز است. تماشای درختان رنگارنگ روستا در پاییز و سفیدپوش شدن آنها در فص زمستان منظره‌ای بسیار زیبا و به یادمادنی است که هرگز فراموشش نخواهید کرد.

امرداد با برگزاری تور یک روزه کندلوس، کار را برای شما آسان می‌کند و شما را از شلوغی و هیاهوی شهر دور می‌کند. کافی است با ما همراه شوید و از خدمات سفر یک روزه تور کندلوس همچون اتوبوس VIP ، یک وعده صبحانه و یک میان وعده استفاده کرده و با خیال راحت در کنار دوستانتان به این سفر آسان با درجه سختی 1 از 6 بروید و از جاذبه‌های منطقه دیدن کنید.

اما چنانچه با ماشین شخصی قصد سفر به روستا و اقامت در کندلوس را دارید، می‌توانید در مهمانسرای سنتی روستا منطقه و یا خانه‌های محلی، هتل‌ها و مهمانخانه‌های اطراف اقامت کنید.