جاده چالوس از آن جاده‌های بسیار زیباست که تماشای چندین باره آن هم شما را دلزده و خسته نخواهد کرد. کافی است در 10 کیلومتری جاده پر پیچ و خم چالوس حدوداً 4 کیلومتر پس از سیاه‌بیشه وارد یکی از جاده‌های فرعی منطقه کلاردشت استان مازندران شوید. روستای هریجان این ییلاق خوش آب و هوا با محیط زیبا و  سرشار از سکوت و آرامشش منتظر شماست تا خستگی یک هفته کاری را از تن شما به در کند. این منطقه با جنگل‌های بیشمار، دشت و علفزارهای سرسبزش و پوشش غنی گیاهی و حیوانی آن یکی از بهترین مناطق برای سفرهای یک روزه در استان مازندران است که به شما توصیه می‌کنیم در اردیبهشت ماه حتما به آن سفر کنید و غرق لذت پیرامونتان شوید.

وبلاگ امرداد این بار قصد دارد در یک مقاله کوتاه شما را با ویژگی‌های روستا و آبشار هریجان، مسیر دسترسی به آن، بهترین زمان سفر و تجهیزات مناسب سفر به آبشار هریجان آشنا کند. پس با امرداد همچنان همراه باشید.

از ویژگی‌های آبشار هریجان چه می‌دانید؟

روستای هریجان در میان پیچ و خم جاده زیبای چالوس قرار دارد. این روستا در 10 کیلومتری از مسیر اصلی جاده چالوس واقع شده‌است. همانطور که قبلا هم اشاره شد، روستای هریجان یکی از ییلاقات بسیار خوش آب و هوای اطراف منطقه کلاردشت با دشت‌های گل و علفزارهای بی نظیر است. در این منطقه چرای دام ممنوع بوده و یک منطقه حفاظت شده به حساب می‌آید. روستای هریجان زمانی بسیار پرجمعیت بود. اما امروز تعداد بسیار اندکی از خانواده‌های قدیمی در این منطقه سکونت دارند.در کنار بافت تاریخی روستای هریجان، علفزارهای وسیع و آبشار باریک 80 متری با تاج‌های متعدد از جمله جاذبه‌های زیبای گردشگری این منطقه به حساب می‌آید.

آبشار هریجان یک آبشار باریک است که در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از جاده خاکی داخل روستا گذر کنید. این آبشار در فاصله تقریبی400 الی 300متری روستا در یک جاده خاکی واقع شده‌است. اگر از داخل روستا به سمت آبشار هریجان بخواهید پیاده‌روی کنید، یک ربع پیاده روی تا قسمت ابتدایی آبشار خواهید داشت. اما اگر قصد دارید که به کوتاه‌ترین تاج آبشار  که 9 متر ارتفاع دارد، برسید، حدود نیم ساعت پیاده‌روی خواهید داشت. هرچه در دل کوه جلوتر می‌روید، مسیر سرسخت‌تر و پیجیده‌تر می‌شود. در نهایت جاده‌ای در قسمت پشتی اولین تاج آبشار قرار دارد که شما را به مناطق بالاتر آبشار می‌رساند. اما ادامه مسیر برای تماشای آبشار هریجان امکان پذیر نیست . چون همانطور که قبلا هم گفته شد این منطقه جزء مناطق حفاظت شده است و ورود به مناطق بالاتر آن ممنوع است.

منطقه ممنوع هریجان از پوشش گیاهی بسیا غنی برخوردار است و به دلیل اینکه ورود افراد به آن ممنوع شده، پوشش گیاهی و حیوانی آن بسیار بهتر و غنی‌تر شده‌است. بنا بر گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، منطقه هریجان محل زندگی حیواناتی همچون خرس قهوه‌ای، کل، بز، کبک و تیهو است.

بهترین زمان سفر به آبشار هریجان چه موقع است؟

آب و هوای آبشار هریجان مطلوب و معتدل است. اگر بخواهید برای یک سفر یک روزه به این منطقه برنامه‌ریزی کنید، بهترین زمان سفر به آبشار هریجان بهار و تابستان خواهد بود که آب و هوای مطبوع و خنک این ییلاق شما را از گرمای پایتخت کمی دور می‌کند. در فصل بهار و مخصوصا اردیبهشت، با توجه به تنوع گیاهی این منطقه شما شاهد مناظر خیره‌کننده‌ای پیرامون آبشار هریجان خواهید بود که هوش از سرتان می‌رباید. در فصل پاییز و زمستان به دلیل بارندگی‌های زیاد منطقه و ریزش سنگ‌ها و دشواری مسیر سفر به هریجان توصیه نمی‌شود. اما قطعا پاییز فصل زیبای رنگ‌ها در این منطقه نیز زیبایی خاص خودش را دارد. تماشای روستا در زمستان نیز با رخت سپیدگونش در کنار آبشار هریجان خالی از لطف نیست.

چه تجهیزاتی برای سفر به آبشار هریجان نیاز دارید؟

اگرقصد دارید که یک سفر یک روزه به این منطقه داشته باشید، کفش مناسب کوه‌پیمایی، یک کوله سبک با یک دست لباس گرم، بادگیر و پانجو همراه خود داشته باشید. اگر قصد اقامت در هتل‌های پیرامون منطقه دارید، هتل پارسیان یا هایت خزر ، گزینه مناسبی است. این هتل در فاصله یک ساعته و نیم از منطقه هریجان قرار دارد. در منطقه توریستی هریجان هیچ گونه امکانات اقامتی و توریستی برای کمپ کردن وجود ندارد. بنابراین اگر قصد کمپ کردن در منطقه دارید حتما با تجهیزات کامل همچون چادر، وسایل لازم برای برپایی آتش، مواد غذایی، چراغ قوه و جعبه کمک‌های اولیه سفر کنید.

چطور به آبشار هریجان دسترسی پیدا کنید؟

اگر از تهران با خودروی شخصی برای تماشای روستا و آبشار هریجان به این منطقه سفر می‌کنید، باید به شما بگوییم بعد از حدود 2 ساعت و 135 کیلومتر رانندگی به روستای هریجان خواهید رسید. همانطور که گفته شد جاده دسترسی شما به روستا و آبشار هریجان، جاده چالوس خواهد بود. حدود 4 کیلومتر پس از سیاه‌بیشه در پیچ راست جاده، تابلوی رستوران و یک جاده فرعی وجود دارد. وارد جاده فرعی خاکی و پرشیب شوید ویک ربع رانندگی کنید تا به روستای هریجان برسید. آبشار هریجان همانطور که گفته شد در غرب روستا قرار دارد.

روش دیگری که می توان به این منطقه سفر کرد، ثبت نام در تور سفر یک روزه به آبشار هریجان آژانس‌های مسافرتی همچون امرداد  است. در تور یک روزه امرداد شما می‌توانید بدون دغدغه از پیدا کردن مسیر با خیال راحت در سفری امن و برنامه‌ریزی شده، با دوستان‌تان معاشرت کنید و از فضای پیرامونتان لذت ببرید. خدماتی که امرداد در تور روستای هریجان به شما ارائه خواهد داد، یک وعذه اصلی صبحانه و یک میان وعده و اتوبوس VIP خواهد بود.