هربار که نام جنگل‌های آمازون را می‌شنویم، اولین چیزی که در نظر ما جلوه خواهد کرد، جنگلی انبوده با درختان پهن برگ است. همانطور که می‌دانید، جنگل‌های آمازون، مجموعه درختان پهن برگی هستند که بیش از نیمی از جنگل‌های بارانی باقیمانده در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. نکته‌ای که وبلاگ امرداد قصد دارد به آن اشاره کند، دره‌ی جنگل آمازون است که در ایران قراردارد.

آیا می‌دانستید، ما در ایران دره‌ای به نام دره آمازون داریم که پوشش غنی درختان پهن برگش و آب و هوای بارانی‌اش هر بیننده طبیعت‌گردی را به یاد جنگل‌های آمازون می‌اندازد؟  مطلب این باره وبلاگ امرداد درباره یکی از بی‌نظیرترین تنگه‌های ایران است که در دره آمازون قرار دارد و به آن تنگه دار یا تنگ دار می‌گویند. وبلاگ امرداد قصد دارد مقاله‌ای کوتاه اما جامع با عنوان " راهنمای سفر یک روزه تنگه دار" در اختیار شما قرار دهد و در مورد ویژگی‌های این تنگه، محل آن، مسیر دسترسی، امکانات و ... تنگه با شما صحبت کند. پس همچنان با ما همراه باشید.

تنگه دار کجاست؟

با شنیدن نام دره آمازون همه ما مشتاق می‌شویم که بدانیم تنگه دار کجاست و مسیر دسترسی به آن چگونه است؟ برای رسیدن به تنگ دار کافی است راهی جاده زیبای چالوس شوید. اگر ساکن تهران هستید، پس از پیمودن 4 ساعت در پیچ و خم جاده زیبای چالوس به این منطقه رویایی می‌رسید. تنگ دار در 8 کیلومتری نوشهر قرار  دارد و برای رسیدن به مقصد شما باید از جنگل‌های خانیکان نوشهر و رودخانه کرکورد بگذرید تا در نهایت به یکی از مهیج‌ترین مسیرهای رودخانه‌نوردی و طبیعت‌گردی در تنگ دار برسید. 

تنگه ‌دار چه ویژگی‌هایی دارد؟

تنگه دار در میان مردم محلی منطقه به « تنگ کوشک سر» شهرت دارد و یکی از مناطق جذاب برای سفر طبیعت‌گردی و رودخانه‌نوردی در تابستان است. در سفر به این منطقه شما چیزی حدود 3 تا 4 ساعت رودخانه‌نوردی در دل جنگل و زیر سایه درختان گسترده در اطراف تنگه دارید. عمق رودخانه آن متغیر بوده و در بعضی قسمت‌ها آنچنان زیاد می‌شود که شما تا سینه در آب فرو می‌روید. البته 400 متر ابتدای تنگه دار، عمق آب رودخانه کرکورد تا زانوی شما می‌رسد. همانطور که متوجه شده‌اید عمق این رودخانه متغیر بوده و بستگی به میزان بارندگی برف و باران در قسمت‌های بالادست داشته و در فصول مختلف متغیر است. در بعضی از قسمت‌های آن حوضچه‌هایی وجود دارد که می‌توان در آن شیرجه زد. البته به شرطی که حوضچه سنگلاخی نباشد. شیرجه زدن در حوضچه‌های عمیق تنگه در حالیکه سرخس‌ها و پرسیاوشان اطراف آن را فرا گرفته و صدای دلنشینی که از این شیرجه زدن می‌شنوید سفرتان به تنگه دار را جذاب‌تر می‌کند.

نکته‌ی بعدی که در مورد این تنگه باید به آن اشاره کنیم، سرسبزی طبیعت و جنگل‌های منطقه است. جنگل‌های این منطقه به حدی سرسبز و وسیع هستند که نور آفتاب به سختی از لابه لای آنها وارد مسیر رودخانه می‌شود و با دیدن این منظره بیشتر پی به این موضوع می‌بریم که چرا به این منطقه دره آمازون می‌گویند.

بهترین زمان سفر به تنگه دار چه موقع است؟

بهترین زمان سفر به تنگه دار تابستان است. در بهار و پاییز به دلیل طغیان رودخانه سفر به این منطقه توصیه نمی‌شود، در فصل زمستان نیز گردشگران اجازه سفر به این منطقه را ندارند

چه تجهیزاتی برای سفر به تنگه دار لازم است؟

از آنجا که شما در سفر به تنگه دار حدود 3 کیلومتر مسیر رفت و برگشت‌تان رودخانه نوردی دارید و عمق آب آن متغیر بوده و گاهی تا سینه در آب فرو می‌روید، از بردن وسایلی که در آب آسیب می بینند، باید خودداری کنید. داشتن یک دست لباس اضافی یا پوشیدن لباس‌های ضد آب از واجبات این سفر یک روزه است. با توجه به مسیر طولانی که در رودخانه طی می‌کنید، برداشتن مواد قندی و انرژی‌زای سبک بسیار مهم است. بهتر است این سفر را به صورت گروهی و حتما با تور بروید تا در شرایطی که شنا بلد نیستید تور لیدر و کمک لیدر بتواند با طناب و جلیقه شما را از تنگه عبور دهد و در عین حال از سفر نیز لذت ببرید.

در سفر به تنگه دار امکان اقامت وجود دارد؟

این تنگه در نزدیکی تهران قرار دارد و بیشتر مناسب سفر یک روزه است که شما پس از گشت و گذار در منطقه راهی تهران شوید. اما چنانچه قصد اقامت در منطقه دارید، می‌توانید در خانه‌های محلی کوشک‌سرا اقامت کنید و یا به نوشهر رفته در ویلا یا هتل‌های نوشهر یک شب اقامت کرده و سفرتان را لذت ‌بخش‌تر کنید.

چرا سفر با تور به تنگه دار لذت‌بخش‌تر و ایمن‌تر است؟

استفاده از تورهای گروهی یک روزه به تنگه دار چند ویژگی دارد. در درجه اول از آنجا که این سفر در واقع سفری رودحانه‌نوردی- طبیعت‌گردی است، همراهی با لیدر و کمک لیدری که منطقه را به خوبی می‌شناسند، و آشنایی کامل با منطقه و عمق این رودخانه متغیر دارند، سفر شما را امن‌تر می‌کند. نکته بعدی این است که شما رانندگی نمی‌کنید و در نتیجه خسته نمی‌شوید و می‌توانید از زیبایی‌های مسیر لذت بیشتری ببرید.

سومین مزیتی که استفاده از تورهای گروهی دارد، بیمه مسافرتی سفر آن است که در صورت بروز مشکل می‌توان از آن استفاده کرد و آخرین مزیت آن مقرون به صرفه بودن سفر با تور است.

از طرفی دیگر سفرهای یک روزه به تنگه دار برای افرادی که محدودیت زمانی دارند، گزینه‎‌ی مناسبی است، چون می‌توانند یک آخر هفته مفرح و مهیج را برای خود مهیا سازند. علاوه براین خدماتی که آژانس‌های مسافرتی همچون امرداد برای تور یک روزه تنگه دار ارائه می‌دهند عبارتند از:

  • اتوبوس vip
  • سرو یک وعده اصلی صبحانه
  • سرو میان وعده و آب معدنی بین مسافران
  • بیمه مسافرتی
  • راهنمای مجرب