اگر چند وقتی است که هوس کوه‌نوردی و تماشای مناظر بکر و روح‌نواز کرده‌اید، کافی است با تور ییلاق سی‌دشت امردادتور همراه شده و یک سفر یک روزه را آغاز کنید. برای همراه شدن در این سفر یک روزه کافی است که صبح زود از خواب بیدار شوید و کوله خودتان را به همراه تجهیزات لازم و یک وعده نهار بردارید و با ما راهی تماشای چشم‌اندازهای فوق‌العاده شوید. درجه سختی تور ییلاق سی‌دشت 2 از 6 بوده و نیاز به آمادگی جسمانی بالایی ندارد. شما در این سفر راهی یکی از ییلاق‌های رویایی شهرستان رودبار خواهید شد. با ما همراه باشید تا مطالب کوتاه اما جالبی از ییلاق سی‌دشت، توتکابن و غاردربند رشی بخوانید.

ییلاق سی‌‌دشت کجاست؟

سفر همواره روح انسان را جلا می‌بخشد. فرقی هم ندارد که این سفر چند روزه باشد و یا خیلی کوتاه و یک روزه! البته نمی‌توان منکر این شد که سفرهای چند روزه برای جلا بخشیدن به حال و هوای فرد بسیار مناسب‌تر هستند. اما گاهی این فرصت برای افراد مهیا نمی‌گردد. بنابراین به همان سفرهای کوتاه و یک روزه بسنده می‌کنند. یکی از بهترین مناظر که چشم انداز فوق‌العاده‌اش هوش از سر شما می‌رباید، ییلاق سی‌دشت است که در مسیر کوه درفک قرار گرفته‌است. ییلاق سی‌دشت یکی از مناطق خوش آب و هوای استان گیلان است که در 30 کیلومتری شهر رستم‌آباد، نزدیک رودبار در مسیر روستای توتکابن قرار گرفته‌است. تماشای این ییلاق رویایی در هر فصل سال بسیار زیبا و دیدنی است. در بهار این دشت گسترده گویی دامنی رنگارنگ بر تن کرده و پوشیده از گل‌های رنگارنگ و متنوع است. در پاییز، درختان رنگ خزان به خود گرفته و منظره‌ای رنگین‌گون در برابر دیدگان شما می‌سازند. زمستان این منطقه هم زیبا و متفاوت و برفی است، البته اگر فصل زمستان به این منطقه سفر کردید، حتما تجهیزات لازم و لباس گرم همراه خود داشته‌باشید. در این منطقه توت‌فرنگی‌های ارگانیک و بسیار خوشمزه‌ای وجود دارد. هرساله اواخر خردادماه جشنواره توت‌فرنگی در این منطقه برپا می‌شود و گردشگران زیادی را از گوشه و کنار به تماشای این جشنواره خوشمزه می‌آیند.

غار دربند رشی کجاست؟

غار دربند رشی در ارتفاع 750 متری از سطح دریا قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی رودباراست. غار دربند رشی، تنها غار باستان‌شناختی از عصر پارینه‌سنگی که در سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. مسیر دسترسی به این غار باستانی همواره پاکوب و بسیار زیباست. دسترسی به غار دربند رشی اصلا سخت نیست. شما در حدود 20 دقیقه پیاده‌روی با شیب متوسط خواهید داشت و در انتها به این غار قدیمی می‌رسید که شامل دو غار به نام‌های کویل‌گر و غار جوکویله است. غار کویل‌گر، غار بزرگتر بوده و طول تقریبی آن 60 متر برآورد شده‌است، غار کوچک‌تر به نام جوکویله به طول 30 متر در فاصله‌ی 50 متری از یکدیگر در جهت جنوبی قرار گرفته‌اند.

وقتی به به غارها می‌رسید، منظره‌ی تاریک و وهم‌انگیز آن برایتان بسیار جالب خواهد بود. برای بازدید از غار دربند رشی، نیاز به تجهیزات خاصی ندارید ولی کفش مناسب، باتوم و هدلمپ یا چراغ قوه را حتماً همراه داشته‌باشید. هر دوی این غارها بزرگ نیستند و با گذشت زمان کوتاهی در حد چند دقیقه می‌توان به انتهای آن‌ها رسید. بهتر است در این غار لحظاتی را بر روی یک صخره بنشینید و چشم انداز پیش رویتان را تماشا کنید. به شما قول می‌دهیم این منظره آن‌چنان زیباست که شما را ساعت‌ها میخکوب خود خواهد کرد.