اگر اهل سفرهای طبیعت‌گردی هستید، حتما نام آبشار خور را بارها شنیده‌اید. برای رفتن به این آبشار 60 متری که به سان خورشیدی در میان کوه‌های سربه فلک کشیده و طبیعت بی‌نظیر منطقه می‌درخشد، نیاز به سفر طولانی و فاصله گرفتن آنچنانی از تهران ندارید. کافی است تا استان البرز در نزدیکی تهران سفر کنید!

تور آبشار خور یک سفر کوتاه یک روزه با درجه سختی 2 از 6 می‌باشد. در این سفر یک وعده صبحانه و یک میان وعده میزبان امردادتور خواهید بود. کافی است یک دست لباس اضافی و یک نهار سبک همراه خود داشته باشید تا آخر هفته‌ای متفاوت برای خود رقم بزنید.

آبشار خور کجاست؟

برای رفتن به این سفر مفرح یک روزه باید به سمت جاده چالوس حرکت کنید. جاده چالوس همان طور که شما هم می‌دانید در چهار فصل سال زیبا و متفاوت است، کافی است تا 17 کیلومتری این جاده پر پیچ و خم سفر کنید تا به روستای خوزنکلا برسید. پس از ورود به جاده روستا و عبور از روستاهای ارنگه و سیجان، به روستای خور خواهید رسید. خور مخفف کلمه خورشید بوده و روستای خور در ارتفاع 2800 متری در دامنه غربی قله گندم چال قرار دارد. پس از رسیدن به روستا باید یک پیاده‌روی 45 الی 50 دقیقه تا آبشار خور این شاهکار خلقت را داشته ‌باشید.

یکی از فعالیت‌های بسیار هیجان‌انگیز که می‌توان در این آبشار 60 متری انجام داد، آبشارنوردی است. البته برای انجام این فعالیت باید آموزش‌های لازم دیده باشید. اگر هم علاقه‌مند به آبشارنوردی نیستید، آب بازی شاد و مفرح در انتظار شما خواهد بود. بنابراین در تور آبشار خور حتما یک دست لباس اضافی همراه داشته باشید.

بهترین زمان سفر به آبشار خور چه موقع است؟

آب و هوای منحصر به فرد و طبیعت اعجاب انگیز این منطقه در هر فصل سال زیبا و بی‌نظیر خواهد بود. بهار این منطقه با شکوفایی گل‌ها و جوانه زدن درختان آغاز می‌گردد. اگر از هوای گرم تهران خسته و کلافه شده‌اید، بهتر است در تابستان به آبشار خور سفر کنید. شاید بتوان بهترین فصل سفر به این منطقه را تابستان دانست. آبشار نوردی و یا آب بازی و تماشای چشم اندازهای پیرامونش لذت سفر را دوچندان خواهد کرد. اگر دوست‌دار ورزش یخ نوردی در هوای بسیار سرد هستید، سفر به این منطقه در زمستان را از دست ندهید. تماشای قندیل‌های یخ زده آبشار به تنهایی در زمستان نیزخالی از لطف نخواهد بود!

چه تجهیزاتی برای سفر به آبشار خور نیاز دارید؟

اگر بهار و یا تابستان به این منطقه سفر می‌کنید باید خود را برای آب بازی و خیس شدن حسابی آماده کنید. داشتن صندل مناسب برای آب بازی نیز از لوازم مهم سفر به این منطقه است. همان طور که بارها اشاره شد، بهتر است یک دست لباس اضافی، کرم ضدآفتاب، کلاه نقاب‌دار، باتوم در کوله خود داشته باشید.