×

باداب سورت تا کیاسر تابستان 1402

تور باداب سورت و دریاچه چورت و الندان
تابستان 1402

سفر به یکی از شگفتی های طبیعت مازندران

شروع قیمت از : 3.650.000 تومان
جاذبه های سفر :

چشمه های آهکی و رنگی باداب سورت، دریاچه الندان، پیمایش در جنگلهای زیبای کیاسر، آبشار اوشُرشُری کیاسر، زمان آزاد برای خرید سوغات در شهمیرزاد

باداب سورت تا کیاسر تابستان 1402

برنامه روزانه سفر

 • 1

  روز حرکت

  صبح زود برای دیدار از دریاچه الندان به سمت کیاسر حرکت می‌کنیم. صبحانه را در مسیر میل می‌کنیم و حوالی ظهر به الندان می‌رسیم. دریاچه الندان، از جمله وسیع‌ترین و زیباترین دریاچه‌های شمال ایران است که در دل جنگل‌های هیرکانی قرار دارد. در کنار این دریاچه ناهار را میل می‌کنیم و برای ساعاتی به استراحت و گشت در کنار دریاچه خواهیم پرداخت. حوالی عصر به سمت چشمه های پلکانی و رنگی باداب سورت می‌رویم. چشمه‌هایی شگفت‌انگیز که دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماوند محسوب می‌شوند. تا حوالی غروب آفتاب در کنار چشمه ها خواهیم بود و برای استراحت و صرف شام به اقامتگاهمان می‌رویم.

 • 2

  بازدید از آبشار سنگ لوه

  بعد از صرف صبحانه به سمت جنگلهای کیاسر می‌رویم. پیمایشی کوتاه و دلچسب تا آبشار او شُرشُری خواهیم داشت. ناهار را میل می‌کنیم و سپس به سمت شهمیرزاد حرکت می‌کنیم. کوله بار خاطرات این سفر با فرصت خرید خشکبار معروف و سوغاتی در شهمیرزاد به پایان می‌رسد. اواخر شب در تهران خواهیم بود.

لوازم مورد نیاز

 • چراغ قوه
 • داروهای شخصی
 • کرم ضد آفتاب
 • وسایل نظافت شخصی
 • کفش پیاده روی
 • فلاسک چای
 • کیسه خواب
 • قمقمه
 • کوله یکروزه
 • زیر انداز
 • کفش کوهپیمایی
 • لباس مناسب فصل
 • لباس گرم
 • عینک آفتابی

مدارک مورد نیاز

  1) کارت شناسایی

اطلاعات سفر

چشمه باداب سورت

تصور کنید جایی در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا رو به روی چشمه ای ایستاده اید که به صورت پلکانی بوده و آب از روی این پلکان ها در جریان است. جالبتر اینکه رنگ و بوی آب در هر پله متفاوت از پله قبلی است! حالا اگر به دور و بر چشمه هم نگاهی بیاندازید، درختان وحشی و درختچه های زرشک جنگلی را می بینید که منظره ای زیبا و منحصر به فرد را به وجود آورده اند و اگر هوس رفتن به ارتفاعات را به سرتان بزند، با دیدن جنگل انبوهی از درختان سوزنی برگ، شگفت زده خواهید شد! اینجا همانجایی است که به چشمه های معدنی باداب سورت معروف است و زیبایی و شگفتی آن باعث شده تا چشمه باداب سورت در فهرست آثار طبیعی-ملی ایران ثبت شود. زیبایی چشمه طبیعی باداب سورت به حدی است که خیلی از علاقه مندان به پدیده های طبیعی، طبیعت گردان و گردگشگران ایرانی و خارجی برای دیدن آن، هر سال به باداب سورت سفر می کنند.

باداب سورت کجاست؟

اگر بخواهیم به موقعیت دقیق چشمه های باداب سورت و راه دسترسی به آن اشاره کنیم، باید بگیم چشمه‌های باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست واقع شده؛ یعنی برای رسیدن به باداب سورت که دومین چشمه آب شور جهان محسوب می شه، باید به اول از همه به روستای اروست (اروست) بروید. قبلاً گفتیم که چشمه های باداب سورت با چشمه های معمولی دیگری که در طبیعت می بینیم متفاوت است و همین تفاوت آن باعث جذابیت بیشتر آن شده است. ساختار پلکانی چشمه های باداب سورت، منظره ای فوق العاده و عجیب رو پدید آورده اند. یکی از چشمه‌ها، پُر از آب شور بوده و عمق زیادی دارد و چشمه بعدی آن، آبی ترش دارد و رنگش تقریبا قرمز و نارنجی است که شهرت بیشتری دارد و بسیاری از گردشگران چشمه های باداب سورت را با این چشمه می شناسند.

چرا چشمه باداب سورت به شکل پلکانی است؟

ممکن است مانند خیلی از گردشگرانی که به باداب سورت سفر می کنند، برای شما هم این سوال پیش بیاید که چرا چشمه های باداب سورت به صورت پلکانی است؟ چشمه‌های باداب سورت به خاطر جریان آب‌های معدنی و رسوبی در طی سال‌های زیادی به این شکل درآمده‌اند و پله‌های پرتعدادی را شکل داده اند که هر یک رنگی متنوع از طیف قرمز، نارنجی و زرد دارد. وجه تسمیه باداب سورت به این شکل است که باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر بوده و البته نکته جالب درباره این چشمه آن است که حتی در سال های اخیر هم با وجود خشکسالی، باداب سورت همچنان پر آب بوده است. اما ناگفته نماند که چشمه های باداب سورت یک پدیده طبیعی شکننده و آسیب پذیر است و در صورتی که از آن مراقبت نشود و یا مدیریت درست و صحیحی در بازدید و مراجعه گردشگران از آن به عمل نیاید، این اثر طبیعی و ملی دچار آسیب هایی خواهد شد که متاسفانه در سال های اخیر و با هجوم گردشگران متعدد به باداب سورت، این اتفاق رخ داده است. این موضوع باعث شده تا در سال‌های اخیر مسئولان محلی به باداب سورت اهمیت بیشتری دهند و با قرار دادن حفاظ و سنگ‌چین تلاش می‌کنند تا از ورود گردشگران به داخل آب چشمه جلوگیری کنند. اگر بخواهیم باداب سورت را از لحاظ زمین شناسی بررسی کنیم، باید گفت که چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین‌خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین‌شناسی) تشکیل شده است.

بهترین زمان بازدید از باداب سورت

همیشه فصل بهار، نقطه اوج شکوفایی و زیبایی طبیعت در هر منطقه ای است. چشمه های باداب سورت هم از این موضوع مستثنی نیست و در فصل بهار مناظر شگفت انگیز طبیعت باداب سورت، روح را می نوازد و می توان گفت خیال انگیزترین صحنه‌های باداب سورت موقع طلوع و غروب خورشید است که تلألؤ نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آن‌ها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف آن، چشم نواز و دیدنی است.

قوانین و مقررات تور

 • برنامه های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل قابل تغییر است.
 • لطفا با دقت کامل تمامی اطلاعات سفر را مطالعه کرده و در صورت هر گونه ابهام با دفتر امرداد تور تماس بگیرید.
 • چیدمان صندلی همسفران بر اساس زمان ثبت نام و تعداد افراد هر گروه انجام میشود.
 • اتاق های دو، سه و چهار نفره در اقامت هتلی در صورت محرمیت امکان پذیر است و اما خانه های محلی و اقامتگاه های بومگردی بستگی به ترکیب نفرات تور دارد و در صورت امکان امرداد تور تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با همسفران عزیز همکاری لازم را انجام دهد. در غیر این صورت امرداد تور هیچ تعهدی بابت فراهم کردن اتاق اختصاصی نخواهد داشت.


نظرات

ثبت نظر