×

تور گروهی سريلانکا | تابستان 1402

تور سریلانکا گروهی تابستان 1402


شروع قیمت از : 990 دلار + 60 دلار ویزا + پرواز
جاذبه های سفر :

تور سریلانکا سفری است به یادماندنی برای بازدید از پیناوالا (مرکز نگهداری فیل ها و تجربه فیل سواری)، بازدید از کندی پایتخت فرهنگی سریلانکا، بازدید از باغ و مرکز تولید گیاهان دارویی، بازدید از معبد دندان بودا، بازدید از معبد سیگیریا، دیدن غروب آفتاب در  کندی، تماشای برنامه رقص سنتی سریلانکایی، تجربه قطار سواری در یکی از خاص ترین مسیرها میان دو شهر نوارالیا تا الا در میان مزارع چای، پیاده روی و عکاسی در غروب از پل معروف به 9 دهانه، پیاده روی در مسیر قله مینی آدامز و عکاسی از طلوع آفتاب، بازدید از آبشار های رامبودا، بازدید از شهر و بافت زیبا و قلعه تاریخی گاله، گشت در سواحل بی نظیر آهوانگالا، وقت آزاد برای خرید سوغات در کلمبو، دیدن صیادان سریلانکایی، گشت اختیاری برای دیدن وال آبی.

تور گروهی سريلانکا | تابستان 1402

برنامه روزانه سفر

 • 1

  حرکت به سمت سریلانکا

  ساعت 15:10 به سمت دبی پرواز میکنیم و در دبی چند ساعت توقفی خواهیم داشت.

 • 2

  کندی

  حدود ساعت 09:45 به نگومبو میرسیم و به سمت کندی حرکت می کنیم از فیل های آسیایی در منطقه پیناوالا بازدید می کنیم و در این مکان امکان فیل سواری اختیاری و شستشوی فیل ها وجود دارد، بعد از این تجربه ناب برای دیدن باغ ادویه می رویم که در این مکان از گیاهان مختلف بازدید کرده و امکان خرید ادویه های مختلف هم وجود دارد بعد از صرف ناهار و کمی استراحت در هتل به سمت راهی مهم ترین معبد و مهم ترین مرکز بودیسم یعنی معبد دندان بودا می شویم و از این مکان مقدس بازدید می کنیم، در انتها وقت آزاد برای دیدن رقص سنتی در کندی خواهیم داشت و به هتل می رویم و شب در کندی هستیم.

 • 3

  سیگیریا-کندی

  صبحانه را میل می کنیم و راهی سیگیریا می شویم، امروز از دو اثر ثبت جهانی زیبای کشور سریلانکا بازدید می کنیم که اولین آنها باغ و قلعه زیبای سیگیریا یکی از شگفتی های جهان است و بعد از دیدن این مکان بی نظیر به سمت غار معبد دامبولا می رویم در این مکان از مجسمه های بودا بازدید می کنیم و به کندی باز می گردیم و شب در کندی خواهیم بود.

 • 4

  نُوارالیا

  پپس از صرف صبحانه برای دیدن برج زیبای آمبلوواوا می رویم و بی نظیر ترین برج سریلانکا را می بینیم و به سمت نوارالیا راهی میشویم در مسیر از دیدن کوهستان های سرسبز سیلان لذت می بریم و از آبشارهای رامبودا بازدید میکنیم و به نوارالیا می رسیم و برای دیدن مزارع چای می ریم و با انواع چای و فرآورده های در کارخانه چای آشنا میشویم به هتل می رویم و شب را در نوارالیا اقامت داریم.

 • 5

  اِلا

  پس از صرف صبحانه تجربه یک روز استثنایی با سوار شدن به قطاربسیار معروف سریلانکا را خواهیم داشت. قطار از طبیعت منحصر بفردی عبور میکند. چشم اندازهای خاص مسیر نوارالیا به الا را خواهیم داشت و پس از رسیدن به الا و صرف ناهار از جاذبه زیبای پل 9 گانه بازدید می کنیم و بع هتل می رویم و بعد از کمی استراحت به دیدن مینی آدامز پیک و پیاده روی در الا می پردازیم و شب را در الا میخوابیم.

 • 6

  میریسا-گاله

  بعد از صرف صبحانه به سوی میریسا راهی می شویم و ناهار را در میریسا میل می کنیم و غروب آفتاب را در گاله می بینیم و از بافت قدیم شهر گاله بازدید می کنیم و سه شب رویایی را کنار اقیانوس هند خواهیم داشت.

 • 7

  بنتوتا

  صبحانه را میل می کنیم و ابتدا از مرکز پرورش لاکپشت های پوزه عقابی بازدید می کنیم و برنامه بعدی ما تجربه بی نظیر ریور سافاری در رودخانه مادو را خواهیم داشت که در این سافاری با قایق میتوانیم جنگل حرا، درختان نارگیل، درختان دارچین، دیدن ماهیگیران سریلانکایی و تجربه ماساژ ماهی را خواهیم داشت و به هتل برمیگرم و شب را در هتل خواهیم بود.

 • 8

  بنتوتا

  امروز زمان آزاد برای استراحت و استفاده اختیاری از گشت ها و امکانات هتل خواهیم داشت، امروز میتوانید از تور اختیاری برای دیدن وال آبی نیز استفاده کنید.

 • 9

  حرکت به نگومبو

  بعد از صرف صبحانه و استراحت در هتل حدود ساعت 12:00 ظهر راهی کلمبو می شویم و پس از صرف ناهار یکی از معابد هندوها در کلمبو را می بینیم و وقت آزاد برای خرید در کلمبو خواهیم داشت و شامگاه راهی فرودگاه برای بازگشت به ایران می شویم.

 • 10

  پایان سفر

  ساعت 02:10 بامداد با کوله باری از خاطراب به ایران باز می گردیم و حدود ساعت 14:00 به تهران می رسیم.

لوازم مورد نیاز

 • دوربین عکاسی
 • عینک آفتابی
 • لباس مناسب فصل
 • داروهای ضروری
 • پاسپورت
 • وسایل نظافت شخصی

مدارک مورد نیاز

  ۱) اصل گذرنامه با ۷ ماه اعتبار از زمان سفر

  ۲) مشخصات کامل مسافر

  3) ترجمه کارت واکسن دو دوز

  4) عوارض خروج از کشور

  5) جوابیه تست پی سی آر به زبان لاتین

اطلاعات سفر

تور سری­لانکا
سری­لانکا جزیره ­ای در جنوب هند است که مجموعه­‌ای از مکان­‌های دیدنی را در وسعت محدود خود جای داده است. این جزیره توسط اقیانوس هند در بر گرفته شده است و خط ساحلی آن، سواحل ساده و توسعه نیافته­‌ی با طراوتی دارد که به مناظر مختلفی از قبیل جنگل­‌های دارای حیات وحش غنی تا ارتفاعات مه ­آلود تپه­ هایی که پوشیده از مزارع چای هستند، می­بالد. در حالی که جزایر گرمسیری پیش از این در سایه‌­ی همسایه‌­ی مشهور خود، هند، پنهان مانده بود، در سال ­های اخیر به مقصد مسافران کنجکاو تبدیل شده است. محبوبیت جدید سری­لانکا به این معناست که جزیره تحت تاثیر گردشگری انبوه قرار نگرفته، این تفاوت منحصر به فردی است که بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا در حال از دست دادن آن هستند. این جزیره همچنان منحصر به فرد و دوست­ داشتنی باقی مانده و همین تفاوت سفر به سری­لانکا را به یک مقصد برتر تبدیل کرده است.

حقایقی راجع به سری­لانکا
سری­لانکا در سال 1984 به استقلال از انگلیس رسید، و نام استعماری خود، سیلون، را در سال 1972 کنار گذاشت. این کشور از زمان استقلال تا کنون دموکراسی کارآمدی داشته است و در سال 1960 اولین نخست وزیر زن جهان را برای خود برگزید.
جمعیت سری­لانکا ترکیبی از قومیت­ ها و مذاهب مختلف است که بزرگترین گروه ­های تشکیل دهنده­‌ی آن بودایی ­های سینهالی و عمدتا هندوهای تامیل­ هستند؛ تعداد قابل توجهی از مسلمانان و مسیحیان نیز در این کشور وجود دارد. سینهالا، تامیل و انگلیسی، زبان­ های رسمی این کشور هستند. اگرچه سری­لانکایی ­ها در سال­های اخیر رکورد­های خوب کمتری را در دست دارند و برای مثال نرخ خودکشی در جهان و بیشترین مرگ ناشی از نیش مار را دارند، ولی 75 سال امید به زندگی سالم و سطح سواد بالایی دارند.
صادرات اصلی این کشور البسه و چای است؛ لاستیک، نارگیل و سنگ­ های قیمتی نیز از صادرات مهم این کشور هستند. در حالی که صدها هزار سری­لانکایی از خارج از کشور (عمدتا از خلیج فارس) به کشور خود پول می­فرستند، درآمدهای حاصل از گردشگری برای اقتصاد سری­لانکا حیاتی است.

مکان­ هایی برای بازدید در تور سری­لانکا
مناظر متنوع سری­لانکا متناسب با برنامه­‌ی سفر تمامی مسافران است. وسعت این جزیره سفر به مقاصد مختلف را، اغلب با قطارهای بی­نام و نشانی که در زیباترین مسیرهای جهان حرکت می­کنند، آسان و کوتاه می­سازد. حتما این جمله­‌ی معروف را شنیده ­اید که می­گوید مسیر سفر به اندازه­‌ی مقصد مهم است. احتمالا دولت سری­لانکا در زمان ساخت مسیر انتقال بار از کندی به اِلا و در طول کشور، به این عبارت توجه داشته است. گردشگران، تنها برای دیدن سواحل منحصر به فرد و مناظر متنوع این کشور از پنجر­ه های قطار، یک سفر 7 ساعته را به برنامه­‌ی خود اضافه می­کنند. سری­لانکا از شش منطقه‌­ی اصلی تشکیل شده که همگی مناظر متنوعی دارند. کلمبو و ساحل غربی، به همراه جنوب، اصلی­ ترین مقصد گردشگری است. کندی و تپه­ های اطراف نیز پس از مثلث فرهنگی و شرق گزینه ­های بعدی هستند. جافنا و شمال کمتر مورد استقبال قرار می­گیرند.

طبیعت و حیات وحش سریلانکا
این جزیره منبعی غنی برای حیات وحش است و منابع طبیعی مانند پارک ملی بوندالا و پارک ملی یالا را دارد. سریلانکا مقصد سافاری کمتر شناخته شده­ای است که مشاهده­‌ی فیل­ ها، پلنگ ­ها، تمساح ­ها و پرندگان عجیب و غریب را در زیستگاه طبیعی­شان امکان­پذیر کرده است.

سواحل سری­لانکا
سریلانکا جزیره‌­ای مملو از تنوع است که دارای برخی از آبادترین سواحل دنیاست. این سواحل با ماسه­ های سفید و آب­ های زمردی مشابه تصاویر کارت ­های پستال است و یکی از بهترین مکان­ها برای شنا و استراحت، و البته موج­ سواری است که امروزه مورد استقبال حرفه‌­ای ­ها و مبتدی­ ها قرار گرفته است. در ترینکومالی، نهنگ ­ها، و همچنین روش­ های سنتی ماهیگیری را که قرن­ها قدمت دارد و توسط افراد محلی انجام می­شود را خواهید دید.

بهترین زمان سفر به سری­لانکا
آب و هوای این جزیره دو فصل موسمی مجزا دارد، به این معنا که همیشه زمان مناسبی برای سفر به سریلانکاست زیرا به هرحال جایی در جزیره وجود دارد که باران نبارد. ساحل شرقی جزیره بازتاب وارونه ­ای از ساحل غربی است. اگر در غرب فصل موسمی باشد، خورشید در حال تابیدن در شرق است و بالعکس. هوا در هر وضعیتی که باشد، مکان­ های زیادی برای دیدن و کارهای زیادی برای انجام دادن در سریلانکا وجود دارد.

فرهنگ و آشپزی در سریلانکا
سریلانکا کشوری با مذهب غالب هندو است، اگرچه مذاهب دیگری مانند بوداییسم نیز وجود دارد. هندوییسم و بوداییسم، با معابد متعددی که در سراسر جزیره پراکنده شده است تاثیر زیادی بر کشور دارند.
آشپزی در سریلانکا بخش مهم و منحصر به فردی از فرهنگ در زندگی مردم است. غذاهای سنتی بسته به این­که در کجای جزیره باشید متفاوت است. بدیهی است که نواحی ساحلی استفاده­ی بیشتری از ماهی و مناطق داخلی استفاده­ی بیشتری از سبزیجات و برنج دارند. ادویه­ های معطر غذای سریلانکایی، تنوع رنگ و طعم غذاها حس خوبی به شما داده و سفر شما به این جزیره‌­ی متنوع را برجسته خواهد کرد.

جشنواره‌­های سریلانکا
گاهی اوقات گفته می­شود که سریلانکا بیشترین جشنواره­‌ها در دنیا را دارد و به نظر می­رسد با داشتن چهار مذهب اصلی و بیش از 25 روز تعطیلات رسمی، با برگزاری کمتر جشن­‌ها، این تنوع به مرور از بین برود.
تقریبا همه­‌ی جشنواره ­های سریلانکا ماهیت مذهبی داشته و طبق تقویم قمری هستند که هر ماه کامل نشان ­دهنده­‌ی آغاز یک ماه جدید است (هر دو یا سه سال یک ماه به سال افزوده می­شود تا تقویم ­های قمری و شمسی هم راستا شوند). در نتیجه، به جز دو سه مورد از جشنواره­ های خاص (مانند تای پونگول و سال نو سینهالی) تاریخ­ اکثر جشنواره­ها سال به سال تغییر می­کند. جشنواره­ی مسلمانان نیز پیرو تقویم قمری است اما تابع تقویم قمری بودیست نبوده و تاریخ برگزاری آن­ها تقریبا 11 روز در هر سال به عقب می­رود و هر 32 سال یه چرخش کامل در کل طول سال دارد.

جشنوار­ه های بودیست در حوالی ماه کامل متمرکز است که تعطیلات رسمی و نشانه­ های مذهبی خاصی دارد (بودا از پیروان خود درخواست کرد که تمرینات معنوی خاصی را در هر روز پویا (Poya) انجام دهند و طبق یک باور سنتی گفته می­شود که او در روز پویا طبق تقویم قمری وساک به دنیا آمد، به روشنگری و مکاشفه رسید و از دنیا رفت). در روزهای پویا بودیست ­های سریلانکا در معابد محلی خود به رسم سنت قربانی می­کنند و سایر مراسم مذهبی را اجرا می­کنند، بخشی از مردم که اعتقادات کمتری دارند، در این زمان رفتار متفاوتی دارند و در مست شدن زیاده روی می­کنند. مهم­ترین جشنواره­ ی بودیست در سریلانکا به شکل سنتی با پراهِراها ، یا رژه­ های، زیادی همراه با فیل­ های پوشیده شده با لباس­ های سنتی و همراه با طبل و رقصنده ­ها جشن گرفته می­شود. مردم معمولا در روزهای پویا به سفر می­روند و در نتیجه حمل و نقل و اسکان در این روزها پر تراکم است؛ همچنین (به شکل تئوری) در این روزها ممنوعیت مصرف الکل وجود دارد.

جشنواره ­های اصلی هندو در سری­لانکا به رقابت با رنگ ­های جشن­ های بودیست جزیره می­پردازد، علاوه بر جشنواره­ هایی که در این بخش به آن­ها اشاره می­شود، سایر جشنواره ­های معابد محلی نیز در شبه­ جزیره‌­ی جافنا برگزار می­شود. جشنواره ­های مسلمانان سری­لانکا اعمال میانه ­رو تری را دارد که معمولا تنها جامعه‌­ی مسلمانان به انجام آن­ها پرداخته و عبادت­ های خاصی را در مسجد برگزار می­کنند. سه جشن اصلی آن­ها (که تعطیلات رسمی است) عبارتند از: میلاد نبی:  جشن تولد پیامبر؛ عید فطر: روز پایان رمضان؛ و عید الله که نشان دهنده­ی آغاز سفر پیامبر به مکه است.

فعایت­‌های فضای باز در سری­لانکا
حفاظت از منابع طبیعی تاریخ طولانی و برجسته‌­ای در سری­لانکا دارد، گفته می­شود که اولین منبع حیات وحش جزیره توسط پادشاه دوانامپیا تیسا در قرن سوم پیش از میلاد تاسیس شده است، و سایر پارک ­های ملی و منابع طبیعی که امروزه به شکل شبکه­‌ی گسترده‌­ای در سراسر جزیره پراکنده شده است مربوط به زمان استعمار و پیش از آن هستند. این مناطق حفاظت شده بیش از پانزده درصد سطح جزیره را پوشش داده و دربرگیرنده­‌ی تنوع مختلفی از زمین‌­ها از قبیل چمنزارهای مرتفع پارک ملی هورتون پلین و سواحل مرطوب بوندالا هستند که توسط اداره­‌ی حفاظت از حیات وحش اداره می­شوند. تقریبا هر بندر غنی از انواع مختلفی از حیات وحش و پرندگان است و زیبایی­ های چشم ­نواز زیادی نیز دارد.

پارک ملی سری­لانکا شامل دو پارک آبی در هیکودووا و جزیره­‌ی پیجن است. پربازدید ترین پارک ­ها یالا، اودا والاو، هورتون پلین، بوندالا، مینریا و کاودولا هستند. تعدادی از پارک ­ها در مناطقی قرار دارند که متاثر از جنگ داخلی بوده و بسیاری از آن­ها از قبیل مادورو اویا، گال اویا، ویلپاتو و کومانا (که قبلا یالا ایست نامیده می­شد) به دلیل طولانی شدن زمان جنگ بسته شده بودند، که امروزه مجددا بازگشایی شده ­اند و پارک جدیدی نیز در مولایتیوو تاسیس شده که در منطقه­‌ای از جنگل قرار دارد که در گذشته LTTE در آن­جا بوده است. بسیاری از مناطق حفاظت شده در طول جزیره پراکنده و تحت نظارت دولت هستند. این پار‌ک ­ها به دسته ­های منابع طبیعی، منابع طبیعی حفاظت شده (ورود ممنوع) و پناهگاه ­ها تقسیم می­شوند. این مناطق به طور کلی اهمیت گیاه شناسی داشته و حیات وحش در پارک­ های ملی وجود ندارد. تنها جنگل سینهاراجا را به عنوان یک مثال منحصر به فرد می­توان گفت که به عنوان میراث جهانی ثبت شده و آخرین منبع دست نخورده­ی جنگل­ های بارانی سری­لانکاست.

بازدید از پارک ­های ملی سریلانکا
ساعت فعالیت همه­ ی پارک­ های ملی سریلانکا یکسان است: روزانه از 6:30 صح تا 6:30 شب. به جز هورتون پلین که باید در آن پیاده بروید، در سایر پارک ­ها باید یک جیپ (یا قایق) اجاره کنید تا شما را درون پارک ببرد. معمولا جیپ ­هایی (با راننده) برای اجاره در ورودی پارک هست. البته اجاره­ ی جیپ از محل اقامتتان بهتر است چون می­تواند شما را تا پارک برده و برگرداند و در پارک نیز به مکان­ های مختلف ببرد. اجاره­ ی نیم روز یک جیپ(و راننده) حدود 45-30 دلار و اجاره­‌ی یک روز کامل 80-60 دلار است.

همه­‌ی وسایل نقلیه مجهز به یک «مسیریاب» اجباری هستند که همراه با شما آمده و به عنوان راهنماست. برخی از آن­ها افراد خوبی هستند، اما استانداردها متغیر است و متاسفانه بسیاری از این راهنماهای محلی به سختی چند کلمه انگلیسی صحبت می­کنند. یکی از راه ­های اطمینان از نداشتن راهنماهای بی­ استفاده، رفتن با رانندگان حرفه­‌ای جیپ است. بهترین گزینه راهنماهای متخصص حیات وحش هستند که معمولا با خود دوربین شکاری و کتاب­ های شناسایی حیات وحش دارند. توجه داشته باشید که به غیر از مکان­ های مشخص و از پیش تعیین شده، باید همیشه در ماشین بمانید؛ همچنین موظفید که پوشش سقف ماشین را بسته باشید.

اکو توریسم سریلانکا
سری­لانکا یکی از جزایری است که بیشترین تنوع زیستی در دنیا را دارد و اکو توریسم در حال برعهده گرفتن نقشی مهم در صنعت گردشگری این کشور است. این جزیره مجهز به ویلاهای اقامتی مبتنی بر طبیعت و هتل­ های مبتنی بر طبیعت مجلل است.
تماشای پرندگان به راحتی امکان­ پذیر است، حتی اگر پیش از این یک موجود پردار را ندیده باشید، طیف بی­نظیر پرندگان رنگارنگ برای شما جذاب خواهد بود. برخی از شرکت­ ها تورهای تخصصی برگزار می­کنند، البته دیدن زیستگاه پرندگان بخش مهمی از تور سریلانکا و سفر به پارک ­های ملی جزیره است، اما به هر حال پرندگان زیادی را هرجا که بروید و حتی در مرکز کلمبو خواهید دید.
فیل­ ها را در همه­ پارک ­های ملی در کشور، در Pinnewala Elephant Orphanage   (یتیم خانه فیل ها) معروف و در معابد و مشغول کار در جاده­ ها خواهید دید. برای دیدن پلنگ­ ها می­توانید به پارک ملیYala بروید و با سفر از Mirissa در کنار ساحل یا در Uppuveli در ساحل شرقی می­توانید نهنگ­ ها را تماشا کنید. در Kalpitiya امکان دیدن دلفین ­های فوق العاده (و شانس دیدن نهنگ های بیشتر) وجود دارد. سری­لانکا یکی از نقاط مهم لانه ­سازی لاک­پشت ­های دریایی است؛ دیدن لاک­پشت ­ها در شب و در روستاهای Kosgoda و Rekawa انجام می­شود.

خرید در تور سری­لانکا
صنایع دستی سری­لانکا تاریخچه­ طولانی و پر فراز و نشیبی دارد، و بازدید از هر یک از موزه­ ها نشانگر مهارت صنعت­گران پیشین جزیره است که قرن­ ها وسایلی با تنوع زیاد را ساخته ­اند. این وسایل کارهای لوکس و نسخه ­های خطی برگ اولا، منبت­کاری بر روی عاج فیل و چوب و فلزکاری دقیق و طراحی رو پارچه هستند.
متاسفانه با وجود این سنت­ های خوب، بسیاری از صنایع دستی جدید سری­لانکا تا حد زیادی به تولید انبوه وسایل کلیشه­ ای پرداخته­ است و در مقایسه با کشورهای همسایه مانند هند و تایلند، خرید بسیار ناامید کننده است. کاهش خلاقیت را می­توان در فروشگاه ­های زنجیره­ ای ملی لاکاسالا دید که توسط دولت اداره می­شود و وسایل موجود در آن محدود به عروسک های دختر های سریلانکایی با ترکیب قابل پیش­بینی ­ای از فیل ­های چوبی رنگ­شده­ کم ارزش، ماسک­ های کولام، طرح­ های روی پارچه و سایر گلدوزی­ های توریستی است. با این حال همه ­ی اخبار بد نیست و هنوز هم استثنائات ارزشمندی، به خصوص در کلمبو وجود دارد که بهترین مکان برای خرید در سری­لانکاست. در این­جا می­توان از صنایع دستی تا چای و لباس ­های حراج خورده را خرید.

قیمت اجناس و خرید در تور سری­لانکا
تمامی فروشگاه­ های بزرگ قیمت­ های ثابت و ثبت شده­ ای دارند، البته اگر جنس گران ­قیمت یا اجناس متعددی را می­خرید می­توانید درخواست مودبانه­ ای برای «قیمت ویژه» یا «یک تخفیف کوچک» داشته باشید که به ویژه برای سنگ­ های قیمتی یا جواهرات چند روپیه کاهش می­یابد. هرچه خرید شما کوچک­تر و غیر رسمی­ تر باشد، شانس چانه زدن بیشتر است، برای مثال اگر در ساحل یک سارونگ از دستفروش می­خرید می­توانید تا هرجا که می­خواهید چانه بزنید. در آخر، چند چیز وجود دارد که نباید در سریلانکا و حتی دیگر کشور ها بخرید. به یاد داسته باشید که خرید مرجان یا صدف (یا هر محصول دریایی دیگری) کمک به تخریب مستقیم محیط زیست آسیب پذیر جزیره است؛ این کار غیرقانونی است و احتمال دارد اگر بخواهید مرجان را با خود به خارج از کشور ببرید، در نهایت مجبور به پرداخت جریمه شوید. توجه داشته باشید که خارج کردن اجناس عتیقه (هرچه که بیش از پنجاه سال قدمت داشته باشد) بدون داشتن گواهی ممنوع و غیرقانونی است.

صنایع دستی در تور سریلانکا
خاص ­ترین و کلیشه ­ای ترین سوغاتی سری­لانکا ماسک ­هایی با رنگ روشن هستند که در اصل برای پوشیدن و جشن رقص کولام طراحی شده­ اند و امروزه هرجا که گردشگران حضور داشته باشند، این ماسک ­ها نیز برای فروش وجود دارند (اگرچه تعداد بسیار زیاد و انبوه شدن آن­­ها برای فروش به معنای کیفیت پایین و رنگ­ آمیزی سهل انگارانه است). ماسک­ ها اندازه­ های مختلفی از بسیار کوچک تا بسیار بزرگ دارند؛ اکثر این ماسک ­ها چهره­ ی گارا یاکا چشم درشت یا پرنده ­ی اهریمنی گورولو راکشا هستند، البته اگر به خوبی بگردید می­توانید طرح­ های دیگری نیز پیدا کنید. بعضی از ماسک­ ها به گونه ­ای هنرمندانه طراحی شده­ اند تا عتیقه به نظر برسند. آمبالانگودا مرکز تولید ماسک است که تعداد زیادی مغازه ­ی فروش ماسک با طراحی­ های مختلف در آن وجود دارد. برخی از این ماسک­ ها کیفیتی به ارث رسیده از قبل دارند.
دومین صنایع دستی محبوب سری­لانکا مجسمه­ های حکاکی­ فیل است. این مجسمه ­های چوبی کوچک با طرح­ های خال­دار روشن یا حکاکی ­های سنگی زیبا در مکان­ هایی مانند پارادایس رود در کلمبو به فروش می­رسند. طراحی روی پارچه (هنری که توسط دوچ­ها در اندونزی معرفی شد) نیز به طور گسترده به فروش می­رسد. طراحی ­ها معمولا کلیشه ­ای هستند و تنها چند فروشگاه کارهای غیرمعمول و جالبی را می­فروشند.

تعداد دیگری از صنایع دستی سنتی از تجارت گردشگری بهره گرفته­ اند. کارهای فلزی در منطقه­ کندی مدت زیادی است که تولید می­شود و وسایل فلزی منبت­کاری شده مانند ظروف، سینی ­ها، شمعدان ­ها و دیگر اشیا را می­توان در تمامی فروشگاه­ه ای صنایع دستی جزیره پیدا کرد. البته این وسایل مورد پسند گردشگران خارجی نیست. کارهای چرمی نیز گزینه ­ خوبی هستند، و می­توانید طیف وسیعی از کلاه ­ها، کیف­ ها، چکمه­ ها و کفش ­ها را ببینید. مدل ­های چوبی توک­توک و دیگر وسایل نقلیه نیز سوغات خوبی برای بچه­ ها هستند. این وسایل بیشتر در نگومبو وجود دارند ولی به طور فزاینده­ای در کلمبو و هرجای دیگری در جزیره در حال دسترسی هستند. به هرحال اگر در کلمبو یک روز زمان دارید، می­توانید صنایع دستی مدرنی را که در برخی از بوتیک ­های کلمبو به فروش می­رسد ببینید.

حکاکی­ های چوب یا سنگ بودا در سری­لانکا رایج است. پوسترهای رنگی یا تصاویر برهنه ­ی الهه­ های بودیست و هندو دیگر مورد غیرمعمولی زینت ­بخش توک­توک­ ها و اتوبوس ­های سری­لانکا است که توسط دست­فروش ­ها در پیاده­ رو و فروشگاه ­های ایستگاهی فروخته شده و سوغاتی ارزان و رنگارنگی است. با سفر به کاتاراگاما یا دور زدن در سنت آنتونی ماتاوا در کلمبو مجموعه­ ی سرگرم­ کننده­ ای از دیگر وسایل مذهبی محبوب ولی کم ارزش، مانند قدیسان کاتولیک در حال خونریزی یا ساعت­ های گانِش روشن را خواهید دید.

موارد مذهبی سریلانکا
حکاکی های چوب یا سنگ بودا در سریلانکا رایج است. پوسترهای رنگی یا تصاویر برهنه الهه های بودیست و هندو دیگر مورد غیرمعمولی زینتبخش توک توک ها و اتوبوس های سریلانکا است که توسط دست فروش ها در پیاده رو و فروشگاه های ایستگاهی فروخته شده و سوغاتی ارزان و رنگارنگی است. با سفر به کاتاراگاما یا دور زدن در سنت آنتونی ماتاوا در کولومبو مجموعه ی سرگرم کننده ای از دیگر وسایل مذهبی محبوب ولی کم ارزش، مانند قدیسان کاتولیک در حال خونریزی یا ساعت های گانِش روشن را خواهید دید.

چای و ادویه ها در سریلانکا
اکثر چای سیلان باکیفیت سریلانکا صادر میشود، ولی همچنان مقادیر زیادی به ویژه برای علاقه مندان به چای برای فروش هست. دیلما برند محلی اصلی است، البته به دنبال نوع تی تانگ باشید که دستچین درجه یک خاصی از چای، و ترکیبی از چای استاندارد سریلانکایی تا ترکیبات نادر ارائه شده توسط افراد خبره است. از طرف دیگر برای تجربه طعم چای واقعی سریلانکایی به دنبال چای ارتفاعات ترکیب نشده «یک دست» باشید که بسیار متفاوت با چای های کیسه ای ترکیبی و همگن شده اروپا و آمریکاست. طیف گسترده ای از چای طعم دار را نیز که با ترکیبات مختلفی از قبیل لیمو، پرتقال، نعنا و وانیل، یا حتی موز، رام، کیوی یا آناناس طعم دار شده است خواهید دید. بهترین (و ارزان ترین) مکان برای خرید چای، سوپرمارکت های محلی هستند؛ سوپرمارکت های کارگیل جزیره چای های خوبی، از جمله چای یک دست مخلوط نشده دارند. مغازه های چای فروشی تخصصی ملیسنا نیز شعبه هایی در کولومبو، کندی، بانداراولا و در فرودگاه دارند. این شعبات تمرکز بیتشری بر فروش محصولات گردشگری از قبیل مجموعه های جعبه دار چای، چای های طعم دار و غیره دارند. مزارع ادویه سریلانکا در اطراف کندی و ماتال است که جمع کثیری از بازدیدکنندگان را با تورهای برنامه ریزی شده جذب کرده و بسته های ادویه را معمولا با قیمت های سرسام آور به فروش میرساند. میتوانید اجناس مشابه را در مغازه ها و سوپرمارکت ها با کسری از قیمت این مزارع پیدا کنید.

سنگهای قیمتی و جواهرات سریلانکا
سریلانکا به داشتن سنگ های عتیقه و جواهرات و سنگهای قیمتی مشهور است که نقش مهمی در اقتصاد ملی دارد. این نقش در مرکز معدن کاری سنگهای قیمتی در مرکز راتناپورا آشکار است. در اینجا سنگ های قیمتی برش نخورده و بی شکل در خیابان ها معامله می شوند. به تمام گردشگران خارجی که به سریلانکا سفر می کنند، پیشنهاد خرید سنگ داده می شود. اگر متخصص شناخت سنگهای قیمتی نباشید این احتمال وجود دارد که یک تکه شیشه رنگی گرانقیمت نصیبتان شود. کلاهبرداری دیگری که انجام میشود این است که ترغیب به خرید با قیمت «ارزان» میشوید و اطمینان حاصل میکنید که می توانید این جنس را چند برابر قیمت خرید در خانه بفروشید. مجددا تکرار میکنیم که اگر متخصص نیستید از انجام این معاملات خودداری کنید. مغازه های سنگهای قیمتی و جواهرات را به غیر از راتناپورا، در سراسر جزیره خواهید دید. تجمع اصلی این فروشگاه ها در نگومبو، گالی و کولومبو است. این مغازه ها شامل زنجیره های بزرگی مانند زم جمز یا سیفانی و دیگر فروشگاه های محلی کوچک است. اگر قصد خرید دارید بهتر است پیش از سفر ابتدا قیمت ها را در خانه بررسی کنید تا هنگام خرید قیمت های جزیره را با محل زندگی خود مقایسه کنید. می توانید سنگ هایی که تاییدیه اصل بودن دارند را در کولومبو خریداری کنید (مغازه های پاساژها و مراکز خرید را ببینید). برای خرید طلا و نقره به خیابان سی در کولومبو سریلانکا یا استان پتاه بروید. در این مکان ها گردشگران کمتری وجود دارد و در نتیجه قیمت ها معقول تر هستند، البته نحوه طراحی موارد فروش مورد پسند همه افراد نیست.

لباس
سریلانکا در زمینه لباس ناامید کننده است و مانند هند و تایلند خیاطان زبردست و اجناس فوق العاده ندارد. میتوان گفت این جزیره مقصد اصلی کشورهای خارجی تولید کننده پوشاک است، و لباس های غربی زیادی با جنس خوب وجود دارد که میتوان با چانه زدن تخفیف گرفت. برای دیدن لباس در کولومبو میتوانید به فروشگاه مجلل اودل یا فروشگاه معمولی هاوس آف فشن و کاتن کالکشن بروید. لباس های ساحلی رنگارنگ با طرح های شلوغ در فروشگاهها و توسط دستفروشها در اقامتگاه های اصلی ساحل غربی به فروش می رسد. این لباس ها ارزان و انرژی بخش هستند اما انتظار نداشته باشید که عمرشان از سفر شما طولانی تر باشد. امروزه بیشتر زنان سری لانکایی دامن و بلوزهای سبک غربی می پوشند، اما هنوز مغازه هایی در کولومبو و جاهای دیگر هست که ساری های زیبا و شلوار کامیز (لباس پیژامه) می فروشند. این مغازه ها به دلیل داشتن تصاویر بزرگ بر روی ویترین ها و مانکن های ملبس به لباس های رنگارنگ به راحتی به چشم می آیند.

قوانین و مقررات تور

توضیحات ضروری:

1) اقامت در هتل های 4 و 5 ستاره طراحی شده است که شرایط قیمت طبق جدول می باشد.
2) هزینه وعده های غذایی صبحانه و شام هتل در قیمت تور لحاظ گردیده است.
3) با توجه به ماهیت سفرهای طبیعت گردی، امکان بروز تغییراتی در برنامه به صلاحدید راهنمای برنامه وجود خواهد داشت.
4) حمل و نقل در ماشین های استاندارد انجام می شود.
5) رانندگان به زبان انگلیسی صحبت می کنند و اطلاعات کاملی از گیاهان و فرهنگ مردم سریلانکا دارند.
6) آب معدنی در هنگام سفر موجود است.
7) 72 ساعت قبل از پرواز تست کرونا با هماهنگی آژانس و معرفی مکان مربوطه از تک تک مسافران گرفته میشود. (هزینه تست کرونا به عهده همسفران عزیز می باشد.)

هزینه هایی که شامل تور نمی شوند:

1) هزینه تست PCR در تهران و کلمبو به عهده مسافر میباشد.
2) هزینه های شارژ و خرید سیم کارت و اینترنت با مسافران عزیز می باشد.
3) نوشیدنی های غیر از آب شامل پکیج نمی باشد.

ضوابط پرداخت:

500 دلار + هزینه پرواز در هنگام ثبت نام و مابقی هزینه تا 1 هفته قبل از سفر می بایست پرداخت گردد.
هتل ها گارانتی میباشد و در صورت کنسلی هزینه ای عودت داده نمیشود.

نظرات

ثبت نظر