×

تور کردستان اورامانات پاییز 1401

تور کردستان سنندج مریوان و اورامانات
پاییز 1401
سفر به طبیعت زیبای غرب ایران

شروع قیمت از : 3.790.000 تومان
جاذبه های سفر :

تور کردستان سنندج مریوان سفری است به یادمادنی و خاطره انگیز به همراه بازدید از خانه کرد (عمارت عاصف)، قرآن قدیمی نگل، قایق سواری در دریاچه زریوار، خرید از بازار مریوان، بازدید از روستای سنگی اورامان تخت، بازدید از آرامگاه پیر شالیار، طبیعت بهاری منطقه اورامان.

تور کردستان اورامانات پاییز 1401

برنامه روزانه سفر

 • 1

  روز اول

  حرکت شب رو به سمت مریوان • 2

  روز دوم

  صرف صبحانه، حرکت به سمت روستای نگل، بازدید از قرآن نگل، صرف ناهار در مریوان، قایق سواری در دریاچه زریوار، صرف شام و اقامت در اقامتگاه بومگردی

 • 3

  روز سوم

  صرف صبحانه، حرکت به سمت روستای طبقاتی اورامان تخت، بازدید از آرامگاه پیر شالیار، صرف ناهار، بازگشت به مریوان، وقت آزاد برای خرید از بازار مریوان، اقامت در اقامتگاه بومگردی • 4

  روز چهارم

  صرف صبحانه، حرکت به سمت سنندج، بازدید از بازار سنندج، صرف ناهار، بازگشت به تهران


لوازم مورد نیاز

 • داروهای شخصی
 • وسایل نظافت شخصی
 • کفش پیاده روی
 • کوله چند روزه
 • لباس مناسب فصل
 • لیوان
 • کیسه خواب

لوازم پیشنهادی

 • فلاسک چای
 • زیر انداز
 • کرم ضد آفتاب
 • عینک آفتابی

مدارک مورد نیاز

  1) کارت شناسایی

  1) اصل شناسنامه برای زوجین

اطلاعات سفر

تور کردستان
کردستان استانی در غرب ایران است که در میان دامنه های زاگرس قرار گرفته.کردستان از دو بخش کرد و ستان تشکیل شده است که ستان به معنی مکان می باشد.کلمه ی کردستان اولین بار در زمان سلجوقی بر روی ابن منطقه نامیده شد و از آن تاریخ به بعد به نام کردستان خوانده می شود.اقتصاد معیشتی مردم کردستان، کشاورزی و دامداری می باشد.کردستان بخشی از سرزمینی است که به وسلیه ی مادها حکمرانی می شده است.اغلب مردم کردستان، کردزبان می باشند که به لهجه های مختلف صحبت می کنند.دو لجهه ی مهم و ادبی این مردمان، سورانی و کرمانجی می باشد که البته شاخه ی سورانی در کردستان، لجهه ی ادبیات مکتوبی می باشد.

استان کردستان به دلیل دارا بودن شرایط خوب آب و هوایی از دوران پیش از تاریخ به عنوان یکی از استقرار گاه های مهم بوده است. از جاذبه های طبیعی کردستان می توان به منطقه ی اورامان، دریاچه ی زریوار و پارک جنگلی ابیدر و....اشاره نمود.از سایت های تاریخی کردستان می توان از عمارت آصف وزیری، سنگ نبشته ی اورامان، قرآن تاریخی نگل، بازار سنندج، غار کرفتو و...... نام برد.

موزه سنندج
این موزه در خیابان امام کوچه حبیبی و در بخش برونی عمارت ملالطف اله شیخ الاسلام قرار دارد و در آن آثار و اشیاء تاریخی کشف شده از استان و سایر نقاط ایران به نمایش گذاشته شده است. اروسی موزه سنندج یکی از نمونه های بی نظیر هنر اروسی سازی و کار استاد کاران سنندجی میباشد. عمارت ملا لطف اله از بناهای باقی مانده دوره قاجار است.

خانه کرد
(عمارت آصف) خانه کرد موزه مردم شناسی مناطق کرد نشین و بزرگترین موزه مردم شناسی مربوط به یک قوم در کشور ایران است. این موزه در خیابان امام خمینی (ره) شهر سسندج واقع شده است. این موزه در عمارت آصف دایر گردیده و این عمارت یکی از بزرگترین عمارت های اعیانی شهر سنندج است که دارای ارزش های ویژه معماری از لحاظ آجر کاری و گچ بری و اروسی سازی است و حمام آن زیبا ترین حمام خصوصی در بین حمام های سنندج می باشد. بنای اولیه این عمارت در دوره صفویه ساخته شده و در دوره های قاجار و پهلوی تکمیل شده است.

اورامان
اورامان منطقه ای وسیع است بین شهرهای مریوان، سرو آباد، کامیاران و پاوه (در استان کرمانشاه)، این منطقه یکی از مناطق بسیار زیبای کشور است و دارای کوهستان هایی با پوشش جنگلی است. رودخانه بزرگ سیروان از این منطقه و دره اورامان عبور می کند. واژه (اورامان) یا (هورامان) از دو بخش (هورا) به معنی اهورا و (مان) به معنی خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده است. بنابراین اورامان به معنی سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است. (هور) در اوستا به معنی خورشید آمده و هورامان جایگاه خورشید نیز معنی می دهد.

روستای اورامان تخت
این روستا مرکز دهستان اورامانات است و در جنوب غربی شهر سرو آباد قرار دارد. خانه های روستا به طور کلی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین (بدون استفاده از ملات) و به شیوه پلکانی ساخته شده است. این روستا در بین اهالی روستاهای منطقه به شهر اورامان معروف است و به اعتقاد آنان این روستا زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته است و به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه اورامان یاد می کنند. وضعیت خاص روستا از نظر معماری و همچنین مراسم خاص (مراسم سالانه پیر شالیار) و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت آن در گذشته است.

پیر شالیار
در افسانه های مردم محلی  از پیر شالیار به عنوان کسی یاد می شود که دارای کرامات بسیار بوده است.از جمله کارهای پیر شالیار شفا بخشیدن دختر شاه بخارا بوده است.هر ساله مردم روستای اورامان تخت در نیمه ی بهار و دیگری در نیمه ی زمستان برای پیر شالیار مراسم عروسی برگزار می کنند.

قرآن نگل
در 60 کیلومتری سنندج روستایی به نام نگل وجود دارد که در اصل نوگل نام داشته است.وجه تسمیه روستا ی نگل به داستان چوپانی برمیگردد که سال ها پیش گلی را در طبیعت پیدا میکند که هر کدام از گلبرگ هایش به یک رنگی بوده است، بعد از اینکه چوپان  گل را بیرون می آورد به صندوقچه ای برخورد می کند که برای گشودنش از اهالی روستا کمک خواست.بعد از باز شدن صندوقچه با قرآنی که امروزه در روستای نگل نگه داری می شود، مواجه می شوند و از آن زمان در همان مکان محلی برای نگه داری قرآن نگل می سازند.

قوانین و مقررات تور

*همراه داشتن کارت واکسن دیجیتال یا کاغذی با حداقل دو دوز واکسن برای این تور الزامی می باشد .

* برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی می باشد. 

* خواهشمندیم با دقت کامل برنامه سفر، خدمات تور را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از دفتر امردادتور اطلاعات لازم را دریافت کنید.

* چیدمان صندلی همسفران در وسیله نقلیه، بر اساس زمان ثبت‌نام و تعداد افراد هر گروه انجام می شود.

* اتاق های دو، سه و چهار نفره در اقامت هتلی در صورت محرمیت امکان پذیر میباشد، اما در خانه های محلی و اقامتگاه های بومگردی بستگی به ترکیب نفرات تور دارد در صورت امکان امردادتور تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با همسفران عزیز همکاری لازم را انجام دهد در غیر اینصورت امردادتور هیچ تعهدی بابت فراهم کردن اتاق اختصاصی را نخواهد داشت.


نظرات

ثبت نظر